Bardzo często zdarza się, że w szafce przechowuje się niemałe archiwum starych zdjęć. Od czasu do czasu do takiego archiwum sięgamy, przeglądamy zdjęcia i wspominamy stare czasy. Takie zdjęcie można jednak wykorzystać o wiele lepiej. Mowa tu o stworzeniu fotoksiążki ze starych zdjęć. Może być to idealny prezent dla kogoś bliskiego. Dlatego warto wiedzieć, jak taki prezent zrobić.
Uporządkowanie starych fotografii
Aby taką fotoksiążkę przygotować, w pierwszej kolejności należy stare zdjęcia zebrać i uporządkować. Warto także o takie zdjęcia zapytać członków swojej rodziny lub przyjaciół. Może się bowiem zdarzyć, że ktoś z bliskich również posiada całkiem spore archiwum takich starych fotografii. Nie da się ukryć, że im więcej zdjęć, tym większe możliwości stworzenia fotoksiążki. Kiedy będzie się już posiadać wszystkie fotografie, najlepiej będzie je najpierw posegregować wedle dat. Zdjęcia można także podzielić tematycznie. Wszystko zależy od tego, czy fotoksiążka ma być tworzona chronologicznie, czy tematycznie. Po uporządkowaniu wszystkich fotografii przejść można do kolejnego kroku.
Skanowanie fotografii i ich obróbka
Kolejnym etapem w przygotowaniu fotoksiążki ze starych zdjęć jest ich zeskanowanie oraz obróbka. Dlaczego to tak ważne? Jasne, że stare fotografie nie są nieśmiertelne. W raz biegiem czasu niestety niszczeją, a i wygląd jest coraz mniej estetyczny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie ich wersji cyfrowej. Co ważne, do tego nie jest potrzebny żaden skomplikowany sprzęt. Wystarczy zwykły skaner. Dodatkowo po zeskanowaniu wszystkich zdjęć można je graficznie obrobić. Mowa tu choćby o docięciu boków, czy o wyrównaniu do pionu. Można również rozważyć opcje dostępne przy wywoływaniu zdjęć online.
Stworzenie fotoksiążki ze starych zdjęć
W tym momencie przejść można do stworzenia samej fotoksiążki. W tym w pierwszej kolejności wybrać trzeba jej format. Wiele firm poligraficznych oferuje przygotowanie fotoksiążek. Na swoich stronach internetowych udostępniają różne ich formaty. Warto zatem skorzystać z gotowego szablonu. Dzięki temu łatwo dobierze się choćby estetyczne ramki czy tło. Kolejny krok to wybór papieru, jaki znajdować będzie się w fotoksiążce. Może czy to np. papier kredowy lub fotograficzny. To samo zrobić trzeba w przypadku okładki. Tu dobrym wyborem będzie albo papier matowy, albo błyszczący. Teraz nie pozostaje już nic innego jak uzupełnienie wszystkich stron wcześniej zeskanowanymi starymi fotografiami. Po skończonej pracy wystarczy już tylko zamówić gotową fotoksiążkę i wręczyć ją bliskiej osobie w formie prezentu.