W tym roku Europejski Dzień Zapobiegania Włamaniom do Domów przypada 21 czerwca. Decyzją MSWiA strona polska już po raz piąty weźmie udział w kampanii informacyjnej pod nazwą „Stop włamaniom do domów” dotyczącej przeciwdziałania włamaniom do domów i mieszkań zwłaszcza w okresie urlopowym.

Policjanci z Garnizonu Gliwickiego w tym roku przestrzegają kolorowym, wręcz wakacyjnym plakatem przestrzegającym przed tak zwanym "wrzucaniem" informacji o wyjazdach wakacyjnych na portale społecznościowe. W końcu nikt z nas nie chce zostać okradziony. Niestety złodzieje, wykorzystując coraz częściej brak zabezpieczeń i ostrożności właścicieli, włamują się do mieszkań. Często wtedy łupem pada dobytek całego życia. Do kradzieży najczęściej dochodzi podczas miesięcy urlopowych, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów. Włamywacze, zanim kogoś okradną, to długo go obserwują! Tutaj przychodzą im z pomocą portale społecznościowe.

Dlatego jak co roku przed rozpoczęciem wakacji apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek z hasłem:

CZY NAPRAWDĘ CHCESZ ZOSTAĆ BEZ NICZEGO! POMYŚL! ZASTANÓW SIĘ! I WRZUĆ SWOJE ZDJĘCIA PO POWROCIE!!!”

*Dobre rady

  • Powstrzymaj się i nie chwal się zdjęciami z wakacji na portalach społecznościowych.
  • Nie wrzucaj zdjęć z lotów, przejazdów na portalach typu Facebook, Instagram, Twitter.
  • Nie wrzucaj zdjęć z informacjami ile będą trwały twoje wakacje i kiedy wracasz.
  • Współdziałaj zawsze z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek.
  • Zamontuj w drzwiach atestowane zamki, okna zabezpiecz folią antywłamaniową.
  • Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.
  • Unikaj zawierania przypadkowych znajomości tym bardziej przed okresem wakacyjnym..
  • Nie trzymaj w mieszkaniu bardzo cennych przedmiotów – złóż je do depozytu w banku.
  • Rzeczy szczególnie cenne oznacz w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.

Pamiętaj!

Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, masz prawo zachować anonimowość.

Apelujemy o ostrożność!