Zaburzenie osobowości typu borderline jest poważnym schorzeniem psychicznym, które poważnie i negatywnie wpływa na emocje, zachowanie, relacje międzyludzkie oraz sposób myślenia danej osoby. Diagnoza osobowości borderline to bardzo złożony proces. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje szereg charakterystycznych cech, dzięki którym można rozpoznać ten stan psychiczny. Jakie to cechy?
Osobowość borderline – charakterystyczne cechy
Warto pamiętać o tym, że osobowość borderline wyróżnia się unikatowymi cechami, które traktowane są jako podstawa rozpoznania zaburzenia tego typu. Mowa przede wszystkim o niestabilności emocjonalnej. Sprawia ona, że osoba z zaburzeniem osobowości typu borderline doświadcza intensywnych, nagłych i niespodziewanych zmian nastroju. W jednej chwili może być wesoła i podekscytowana, a w następnej – rozdrażniona i przygnębiona. Ta niestabilność często jest powodem problemów w relacjach z innymi ludźmi.
Osoby z osobowością borderline często mają problemy z poczuciem własnej wartości. Charakteryzują się niską samooceną i ciągłą obawą przed odrzuceniem przez inne osoby. W efekcie często pojawiają się różnego rodzaju lęki, a nawet depresja. Osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline mogą podejmować działania samookaleczające, a nawet samobójcze – to ich sposób radzenia sobie z intensywnymi emocjami.
Osobowość borderline może być przyczyną trudności w utrzymywaniu zdrowych i stabilnych relacji z innymi ludźmi. Osoby, które cierpią na to zaburzenie, mogą mieć skłonność do angażowania się w konfliktowe, burzliwe i nieprawidłowe związki. Ich lęki i obawy wzmacnia dodatkowo stałe uczucie opuszczenia oraz izolacji.
O osobach z borderline, które pomimo tej choroby stały się celebrytami, przeczytamy między innymi na: straz.ketrzyn.pl.
Jakie są przyczyny osobowości borderline?
Niestety, na ten moment przyczyny tej choroby nie są nam dokładnie znane. Aktualnie zakłada się, że jednym z głównych powodów mogą być ciężkie, wręcz traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Przykładem może być na przykład śmierć rodzica bądź utrata jednego z rodziców (na przykład poprzez rozwód rodziców i późniejszą alienację rodzicielską). Wówczas u dziecka może z czasem pojawić się lęk przed byciem porzuconym.
Innymi powodem może okazać się złe traktowanie w dzieciństwie. Nawet takie zjawisko jak nadmierny krytycyzm może odbić się na psychice dziecka w bardzo dużym stopniu. Podkreślamy jednak raz jeszcze, w dalszym ciągu psychologia nie określiła wyraźnie, jakie sytuacje z pewnością mogą doprowadzić do tej choroby. Nie mniej jednak, jeśli od dłuższego czasu czujemy, że coś może być nie tak, warto skonsultować się ze specjalistą. Samodzielne diagnozowanie się nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ możemy dojść do niewłaściwych wniosków.
Osobowość borderline jest bardzo poważnym zaburzeniem, które negatywnie może wpływać na życie pacjenta. Zrozumienie i identyfikacja problemu jest kluczowe, jeśli chodzi o poprawę jakości życia osób z osobowością borderline.