Za pomocą pompy spalinowej, zwanej także motopompą, nie tylko przepompujesz wodę, ale także usuniesz nieczystości. Urządzenie to przyda się również wtedy, kiedy nie możesz podłączyć się do sieci kanalizacyjnej. A jak wiesz, na działce lub w gospodarstwie nie jest to znów tak rzadkim przypadkiem.
Dzięki motopompie skorzystasz z umywalki, a nawet weźmiesz prysznic (nawet jeśli warunki temu nie sprzyjają). Zobacz, kiedy jeszcze pompy spalinowe przyjdą Ci w sukurs.
Pompy spalinowe — przepompowują i przetaczają wodę
Pompy spalinowe wykorzystasz do tego, aby przetoczyć lub wypompować wodę z konkretnego źródła do odbiornika. Owa woda może być czysta lub zanieczyszczona.
Motopompy sprawdzają się także w przypadku innych cieczy (także ropopochodnych), których temperatura nie przekracza 60 stopni Celsjusza.
Pompy spalinowe podniosą ciecz z niższego poziomu na wyższy lub przetransportują wodę ze zbiornika o niższym ciśnieniu do tego o wyższym.
Motopompa uniezależni Cię od źródła zasilania. Zastosujesz ją na miejscu, czyli stacjonarnie, ale także przeniesiesz ja w dowolne miejsce (urządzenia mobilne).
Silnik motopompy — jak działa?
Silnik spalinowy jest sercem motopompy. Zazwyczaj jest on dwu- lub czterosuwowy. Czym jednak są owe suwy? To nic innego jak posuwisto-zwrotne ruchy tłoka w silniku. Myślisz, że to cała zasada funkcjonowania silnika motopompy? Jesteś w błędzie! Silnik pompy spalinowej może być także jednocylindrowy lub wielocylindrowy, uruchamiany ręcznie lub elektronicznie. Wiele pomp wyposażono w silniki napędzane olejem napędowym. Tego typu urządzenia schładza się powietrzem. Istnieje jednak sporo modeli, które do procesu schładzania wykorzystują wodę.
Motopompa nie spełniłaby swojej funkcji bez wirnika. Pompy spalinowe do czystej wody posiadają wirnik jednostopniowy, natomiast sprzęty wysokociśnieniowe — wirniki wielostopniowe.
W automatach przeznaczonych do brudnej wody występują wirniki typu otwartego. Chronią one pompę przed zanieczyszczeniami.
Pompy spalinowe i ich rodzaje
Motopompy dzielimy na wysokociśnieniowe, wysokowydajne i szlamowe. Pierwsze utrzymują wysokie ciśnienie — do 10 barów — podczas pracy. Mimo iż ich moc jest mniejsza, idealnie sprawdzą się, kiedy chcesz podlać ogród, działkę lub nawodnić plantację.
Pompy spalinowe wysokowydajne wytwarzają mniejsze ciśnienie (do 3 barów), jednak jak sama nazwa wskazuje, ich wydajność jest imponująca. Wykorzystasz je do przepompowywania cieczy między zbiornikami. Sprawdzą się w sadownictwie, ogrodnictwie, rolnictwie i w hodowli ryb.
Motopomp szlamowych używa się do usuwania szlamu i piasku. To zaawansowane technologicznie sprzęty, których wirnik przepuszcza drobne kamyki bez szkody dla urządzenia. Ściany wirnika motopompy szlamowej są nieco grubsze, dzięki czemu kamyki i żwir szybko go nie wyszlifują. Tego typu pompy spalinowe przydają się podczas budowy — domów i dróg.
Motopompy do nawadniania i odwadniania
Motopompa jest niezastąpiona w domu. Zalana piwnica? Basen z brudną wodą? Wtedy z pomocą przyjdzie pompa spalinowa! Zastosujesz ją, aby zlikwidować skutki zalania, a także do opróżniania zbiorników — wspomnianych basenów i pojemników na deszczówkę.
Motopompę wykorzystasz podczas pracy przy studniach głębinowych — wytłoczy wodę nawet z głębokości powyżej 8 metrów!
Wiedz jednak, że tego typu pompę spalinową montuje się na stałe.
Z zalet motopompy korzysta ogrodnictwo (podlewanie), rolnictwo (nawadnianie), budownictwo (odwadnianie gruntów pod budowę) i jednostki ratunkowe. Te ostatnie używają motopomp do odwadniania terenów powodziowych.
Zalany garaż lub piwnica już nie są Twoim problemem! Z pomocą motopompy usuniesz z nich nadmiar wody. A na wakacjach dzięki pompie spalinowej skorzystasz z prysznica i umywalki (zwłaszcza gdy nie masz dostępu do sieci kanalizacyjnej).
W sklepie Lifton Polska znajdziesz wiele modeli pomp spalinowych i wybierzesz ten, który najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom.