Rok 2023 upływa nam wszystkim pod znakiem szukania oszczędności wszędzie, gdzie tylko się da. Dotyczy to także racjonalnego korzystania z prądu elektrycznego, zwłaszcza, że ceny stale szybują w górę. Czy istnieją sprawdzone sposoby na to, aby raz na zawsze odciąć się od elektrowni i korzystać z własnego prądu, wcześniej już zgromadzonego? Czy domowa pompa ciepła może być zasilana w taki sposób, by comiesięczne rachunki nie musiały nas napawać przerażeniem? Sprawdźcie, jak duży wpływ na pracę pompy ciepła może mieć prąd pozyskiwany z paneli fotowoltaicznych!
Pompy ciepła z fotowoltaiką
Zamieniając stary, kopcący piec na pompę ciepła, wcale nie skazujemy się na uzależnienie od zwiększonych dostaw prądu. Wręcz przeciwnie. Współcześnie produkowane modele pomp ciepła dostosowane zostały już dawno do tego, by współpracować w symbiozie z dowolnie zaprojektowanymi układami fotowoltaicznymi, których sukcesywnie przybywa w polskich domach. W ten sposób można definitywnie zapomnieć o zawyżonych rachunkach z elektrociepłowni. Prąd wytworzony dzięki panelom solarnym może trafić do magazynów energii i być stamtąd w dowolnym czasie pobieramy w celu zasilania nie tylko pracującej pompy ciepła, ale także wielu innych systemów i urządzeń, którym do prawidłowego działania jest niezbędny prąd elektryczny.
Zobacz również: Pompy ciepła Szczecin od Brewa.pl
Pompy ciepła plus fotowoltaika - koszty
Wychodzi nam na podstawie prostych obliczeń, iż koszt ogrzewania pompą ciepła, sięgający zazwyczaj niecałych 3 tysięcy złotych w skali rocznej, przy pozyskiwaniu energii z fotowoltaiki okaże się jeszcze niższy. Dlatego nie trzeba się dłużej zastanawiać, czy zainwestować w kompleksowe rozwiązanie pompy ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi. Stając przed tym wyzwaniem razem ze specjalistami i serwisantami Brewa.pl - można dodatkowo liczyć na maksymalną redukcję kosztu zakupu, montażu oraz podłączenia wszystkich układów. Aranżacja urządzeń w domu to kwestia niezwykle indywidualna, ale warto zauważyć, że odlegość między zainstalowaną pompą ciepła a kompleksem fotowoltaicznym nie ma większego znaczenia dla jakości ich pracy. Najpraktyczniej zresztą będzie zainstalować panele solarne na dachu domu, a pompa ciepła może trafić do kotłowni i zająć tam miejsce wcześniej rozebranego pieca.
Pompy ciepła dla szczególnie wymagających
Właściwie wszystkie pompy ciepła dostępne w tej chwili na rynku dostosowane zostały do tego, by być kompatybilne z magazynami energii pozyskującymi i przechowującymi prąd z fotowoltaiki. Jest to już wręcz wymóg, na który w procesach technologicznych zwraca się szczególną uwagę. Niezależność energetyczna jest niezwykle korzystna dla tych rodzin, które w ciągu roku zużywają ponadnormatywne ilości prądu. Zgromadzone w czasie słonecznego sezonu kilkadziesiąt tysięcy kW pozwala na swobodne ogrzewanie domu przez całą jesień i zimę w czasach, kiedy niskie temperatury od kilkunastu lat nie przekraczają już ekstremalnych progów. A jeśli dojdzie do sytuacji, że wrócą mrozy o skali kilkudziesięciu stopni Celsjusza na minusie - odpowiednio zaprogramowane pompy ciepła oparte na skandynawskiej i azjatyckiej technologii również staną na wysokości zadania.