Ostatniej doby gliwiccy policjanci przyjęli zawiadomienia o przestępstwach dokonanych w tzw. zaciszu czterech ścian. Zgłoszono przestępstwo, którego sprawcami byli nastolatkowie wobec młodszego kolegi, a także powiadomiono nas o przywłaszczeniu lizingowanego luksusowego samochodu. Dwie osoby zgłosiły utratę pieniędzy z kart płatniczych. W jednym przypadku operacja miała miejsce w Luksemburgu, a w drugim właściciel stracił niemal 20 tysięcy złotych w niewyjaśniony sposób. Okazuje się, że sprawcy wielokrotnie dokonywali płatności sklonowaną kartą na stacji paliw na… Jamajce.


Nie będziemy tu pisać i wyliczać, że również wczoraj policjanci, zatrzymywali nietrzeźwych kierowców, obsługiwali zdarzenia drogowe takie jak kolizje (jedno potrącenie), przyjmowali zawiadomienia i poszukiwali zaginionych osób.
Obraz dobowy oraz struktura popełnianych czynów mówi, że przestępczość skierowana przeciwko mieniu powoli przenosi się do cyberprzestrzeni.

Niewielu zdaje sobie sprawę, że popularne przestępstwa, takie jak oszustwa na policjanta, bankowca, lekarza czy wnuka, także wywodzą się z cyberprzestrzeni. Cały proces, począwszy od planowania ataków, poprzez ustalanie numerów telefonicznych, aż po typowanie ofiar, odbywa się w sieci. Oznacza to, że przestępcy mogą atakować z dowolnego miejsca na ziemi.


Co radzimy?
Musimy być przede wszystkim ostrożni, musimy informować i ostrzegać naszych najbliższych.


Jeśli chodzi o bezpieczeństwo kart płatniczych, istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać, aby uniknąć kradzieży lub oszustw:

  1.     Przechowuj kartę w bezpiecznym miejscu, najlepiej w oddzielnej przegródce bądź etui.   
  2.     Nie ujawniaj kodu PIN do karty.
  3.     Zorientuj się, jak zastrzegać kartę i reaguj szybko w przypadku jej utraty.
  4.     Kontroluj na bieżąco stan konta i pokwitowania transakcji.
  5.     Nie przekazuj karty ani nie udostępniaj jej numeru PIN obcym osobom.
  6.     Nie zapisuj kodu PIN na karcie ani nie przechowuj go razem z kartą.
  7.     Zasłoń klawiaturę podczas wpisywania kodu PIN.
  8.     Nigdy nie zapisuj numeru karty w miejscu dostępnym dla niepowołanych osób.
  9.     Ustaw limity dla transakcji na karcie.
  10.     Oglądaj uważnie bankomaty i zwracaj uwagę na podejrzane elementy.
  11.     Zachowaj ostrożność podczas dokonywania płatności w restauracjach i sklepach.
  12.     W przypadku jakichkolwiek rozbieżności, natychmiast poinformuj bank oraz zastrzeż kartę.


Wielu z nas korzysta z płatności kartą w internecie, wpisując  przy tym w rubryki kod CVV i datę ważności karty. Takich płatności raczej unikajmy. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy wysyłasz pieniądze członkowi rodziny, czy dokonujesz płatności online na rzecz sprzedawcy, istnieją pewne procesy, których należy przestrzegać, aby Twoje pieniądze i tożsamość były bezpieczne.

Kody CVV są istotną warstwą zabezpieczeń służącą do weryfikacji tożsamości podczas płatności online, są pewnym dodatkowym stopniem ochrony, na wypadek gdyby dane Twojej karty trafiły w niepowołane ręce.

W związku z tym CVV jest równie ważny jak kod PIN, jest niezbędny przy dokonywaniu płatności online i wysyłaniu pieniędzy. Jeśli dokonujesz zakupów online, rób to tylko na stronach z protokołem HTTPS (z widoczną kłódką w pasku adresu przeglądarki). Należy jednak pamiętać, że nawet i to nie daje 100 procent gwarancji, ponieważ fałszywe strony również mogą używać tego szyfrowania.


Dobrą praktyką jest bieżące monitorowanie wszystkich kont bankowych i kart płatniczych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek transakcje, których nie rozpoznajesz, natychmiast poinformuj o tym swój bank. W przypadku międzynarodowych przelewów pieniężnych najlepszą alternatywą jest wysłanie pieniędzy bezpośrednio przelewem bankowym, co oznacza, że nie musisz podawać danych karty.
Limity transakcji ustawmy tak aby w razie „W” przestępcy nie opróżnili całego Twojego konta.