Juliusz Pielichowski – spotkanie autorskie
Zapraszamy na poetycką podróż z Juliuszem Pielichowskim! Odkryjcie z nami tajemniczy świat jego najnowszej poezji!
  • Spotkanie autorskie z cenionym poetą i tłumaczem Juliuszem Pielichowskim.
  • Prezentacja tomu poezji "Przeciwwiersze" w kontekście Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
  • Dyskusja o sztuce przekładu i wpływie języka na literaturę z Krzysztofem Siwczykiem.
  • Otwarty dialog z twórcą w Bibliotece Centralnej w Gliwicach, 21 lutego o godzinie 18:00.

Przy odrobinie poetyckiego zmysłu każdy dzień może stać się okazją do odkrywania nowych wymiarów języka. Tym bardziej warto zaznaczyć w kalendarzach 21 lutego, kiedy to w Bibliotece Centralnej przy ulicy Kościuszki 17, swoje literackie ścieżki skrzyżuje Juliusz Pielichowski, zapraszając do udziału w spotkaniu dedykowanym jego najnowszemu dziełu "Przeciwwiersze".

Pielichowski, którego dorobek obejmuje zarówno twórczość własną, jak i mistrzowskie tłumaczenia, tym razem oferuje czytelnikom wyjątkowe spojrzenie na poezję. Niezwykła umiejętność przekładu prozy i wierszy z języka angielskiego, w tym esejów H.D. Thoreau, a także opowiadań Elizabeth Bishop czy zaginionego dzieła Marka Hłaski, świadczy o głębokim zrozumieniu literatury i jej wielojęzycznej natury. Jego zaangażowanie w kształtowanie kulturalnego pejzażu jest także widoczne dzięki pracy w Radzie Programowej Nagrody Dramaturgicznej imienia Tadeusza Różewicza.

Zgłębienie tajników języka, które tak entuzjastycznie opisuje Marta Podgórnik – „[…] Ta książka wymaga, jednocześnie dając o wiele więcej, niż czytelnicy i czytelniczki mogliby zamarzyć; jest hojnym zaproszeniem w świat nieprzedstawiony, świat autonomicznego języka i prawdziwych (przeciw)przygod.” – będzie możliwe dzięki rozmowie prowadzonej przez Krzysztofa Siwczyka, znanego krytyka i miłośnika literatury. To obietnica pełnego inspiracji wieczoru dla każdego fana słowa pisanego.

Wstęp na to unikalne wydarzenie jest wolny, co dodatkowo podkreśla otwarty charakter spotkania. Uczestnicy będą mieli szansę nie tylko na zgłębienie twórczości Pielichowskiego, ale również na osobiste rozmowy z autorem, który swoją obecnością wyraźnie podkreśla ważność dialogu między twórcą a odbiorcą. Oczekiwanie na "Przeciwwiersze" oraz rozmowę o literaturze może być czasem pełnym emocji, a przybycie do biblioteki może okazać się kluczem do nowych, literackich światów.


Według informacji z: Biblioteka Gliwice