PEC Gliwice liderem w walce z dekarbonizacją - nagroda na Kongresie Klimatycznym
Wiatr zmian wieje przez nasze miasto. Przyjęta niedawno Strategia Rozwoju "Gliwice 2040" nabiera realnych kształtów dzięki zaangażowaniu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Ostatnio na Polskim Kongresie Klimatycznym w Warszawie, nasza lokalna spółka została wyróżniona za swoje innowacyjne podejście do dekarbonizacji. To dowód na to, że lokalne działania mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość całej planety.
  1. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice nagrodzone w konkursie Lider Transformacji Energetycznej.
  2. Strategia dekarbonizacji zakłada redukcję emisji CO2 o 70% w stosunku do roku 2022.
  3. Zaplanowana budowa Parku Zielonej Energii, który stanie się nowym sercem ekologicznego systemu energetycznego miasta.
  4. Projekt Parku Zielonej Energii doceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kierunek, w jakim zmierzają działania na rzecz środowiska w naszym mieście, jest jasny i ambitny. Krzysztof Szaliński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, podkreśla, że „klocki”, z których składana jest cieplno-energetyczna przyszłość miasta, są dobrze przemyślane i skonstruowane, by sprostać wyzwaniom naszych czasów. Decentralizacja systemu ciepłowniczego oraz wykorzystanie alternatywnych źródeł energii to fundamenty, na których opiera się plan dekarbonizacji.

Wśród przyszłych rozwiązań szczególnie wyróżnia się budowa Parku Zielonej Energii. Ta monumentalna inwestycja przewiduje wykorzystanie odpadów komunalnych do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. To nie tylko krok w kierunku eliminacji węgla z ekosystemu miasta, ale również szansa na znaczące zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Jak zaznacza Szaliński, bezpieczeństwo dostaw oraz dostosowanie do rosnących oczekiwań mieszkańców w kontekście ochrony środowiska stanowią priorytet.

Koszt inwestycji w Park Zielonej Energii sięga niemal 290 mln zł. Aby sprostać temu wyzwaniu, spółka szuka wsparcia zewnętrznego. Z optymizmem można patrzeć w przyszłość, biorąc pod uwagę wysoką ocenę projektu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwsze efekty tych działań mieszkańcy odczują w 2028 roku.

Działania te pokazują, że nasze miasto nie tylko śmiało patrzy w przyszłość, ale także aktywnie ją kształtuje. Projekt Parku Zielonej Energii oraz cała strategia dekarbonizacji to kroki, które wpisują się w globalne trendy ochrony środowiska i jednocześnie przynoszą konkretne korzyści dla lokalnej społeczności.


Źródło: UM Gliwice