Wykład o witrażach art deco w Muzeum w Gliwicach już dziś

Wielbiciele sztuki mogą przygotować się na kolejne inspirujące wydarzenie. Tym razem w Gliwicach, w ramach cyklu „Światło w kolorze”, odbędzie się wykład poświęcony witrażom w stylu art deco. Wykład poprowadzi Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków.

  1. Wykład odbędzie się 5 czerwca o godz. 17:00.
  2. Miejscem spotkania jest Willa Caro przy ul. Dolnych Wałów 8A.
  3. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.
  4. Kolejne wykłady z cyklu zaplanowano na październik, listopad i grudzień.

Witraże geometryczne, które dominowały w okresie art deco, stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Zamiast wijących się linii charakterystycznych dla secesji, ten styl wprowadził krystaliczne formy takie jak kwadraty, koła, romby czy piramidy, które zachwycały swoją symetrią i intensywnymi barwami.

Według wykazu, który opracowałam w 2000 roku, w kamienicach, budynkach użyteczności publicznej zachowało się około 80 witraży i przeszkleń witrażowych. Obecnie pewnie jest ich dużo mniej. Tym bardziej trzeba o nich opowiadać – mówi Ewa Pokorska-Ożóg.

Wykład odbędzie się w Willi Caro, znanej ze swojej bogatej historii i pięknych wnętrz, które same w sobie są doskonałym przykładem sztuki dekoracyjnej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00, a wstęp jest wolny. Warto jednak pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto przyjść wcześniej.

Cykl „Światło w kolorze” to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o sztuce witrażowej, która ma w naszym mieście bogatą tradycję. Kolejne wykłady z tego cyklu odbędą się 4 października, 8 listopada oraz 6 grudnia, zawsze o godz. 17:00. Tematyka tych wykładów będzie różnorodna, od ogólnych zagadnień związanych z witrażami po ich zastosowanie w architekturze i sakralnych wnętrzach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej muzeum oraz w aplikacji [GAMA]. Nie przegapcie tej okazji, by zgłębić tajniki witraży i poznać ich historię w naszym mieście!


Źródło: Urząd Miejski Gliwice