Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach od lat angażuje się w akcje mające na celu uhonorowanie śląskich powstańców. 10 czerwca 2024 roku na gliwickim cmentarzu Centralnym nastąpiło uroczyste upamiętnienie podporucznika Ignacego Budnego, bohatera trzech powstań śląskich, który zmarł w 1973 roku.
- Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach prowadzi akcję „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud!”
- Upamiętnienie Ignacego Budnego miało miejsce 10 czerwca 2024 roku.
- W uroczystości uczestniczyli krewni powstańca oraz przedstawiciele lokalnych władz.
- Ignacy Budny brał udział w trzech powstaniach śląskich i był aktywnym członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska.
Ignacy Budny, urodzony w 1899 roku w Czerwionce, przeszedł długą drogę od młodego chłopca, który angażował się w działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, do doświadczonego żołnierza. W 1915 roku wcielono go do wojska niemieckiego, gdzie służył do końca I wojny światowej. Po powrocie do Polski w 1919 roku wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, gdzie aktywnie uczestniczył w trzech powstaniach śląskich.
„W latach 1919–1921 brał udział w trzech powstaniach śląskich oraz był zaangażowany w akcję plebiscytową. Podczas I powstania pełnił funkcję dowódcy plutonu i działał na terenie powiatu rybnickiego” – podkreśla Danuta Mikoda z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Podporucznik Budny swoją walkę o Polskę kontynuował podczas II wojny światowej, angażując się w działalność Armii Krajowej. Po wojnie wstąpił do Związku Weteranów Powstań Śląskich oraz Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, gdzie nadal działał na rzecz pamięci o śląskich powstańcach.
Uroczystość upamiętniająca Ignacego Budnego była elementem większej akcji „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud! Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia”. Dzięki tej inicjatywie groby powstańców są oznaczane specjalnymi znakami pamięci „Tobie Polsko” oraz plakietami „Grób Weterana”.
W uroczystości 10 czerwca 2024 roku uczestniczyli m.in. krewni Ignacego Budnego, wiceprezydent Gliwic Łukasz Gorczyński oraz wielu lokalnych przedstawicieli. Wnuk powstańca, Martin Budny, osobiście umieścił plakietę „Grób Weterana” na grobie swojego dziadka, co nadało wydarzeniu szczególnie osobisty charakter.
Ignacy Budny pozostawił po sobie nie tylko bogaty dorobek wojskowy, ale także liczne odznaczenia, takie jak Krzyż Walecznych, Krzyż Niepodległości czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jego życie i działania są przykładem niezłomności i oddania sprawie niepodległości Polski.
Akcje takie jak ta organizowana przez IPN są niezmiernie ważne dla podtrzymywania pamięci o bohaterach naszej historii. Dzięki nim kolejne pokolenia mogą dowiedzieć się o ludziach, którzy walczyli o wolność i suwerenność naszego kraju, a groby tych, którzy oddali życie za ojczyznę, nie popadną w zapomnienie.
Urząd Miejski w Gliwicach