Unikatowe fajanse w Willi Caro – druga odsłona wystawy w Muzeum w Gliwicach
Willa Caro ponownie otwiera swoje podwoje dla miłośników unikatowych fajansów. Wystawa „Z gliny i ognia” prezentuje niezwykłą kolekcję europejskich naczyń ceramicznych, które stanowią prawdziwą ucztę dla oczu. To wydarzenie jest nie tylko gratką dla znawców sztuki, ale także dla każdego, kto ceni piękno i historię zamkniętą w delikatnych formach.

Nowa odsłona wystawy w Willi Caro

W zabytkowych wnętrzach Willi Caro można podziwiać drugą odsłonę wystawy „Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach”. To wyjątkowa okazja do zapoznania się z unikalnymi eksponatami, które powstały z gliny i zostały wypalone w ogniu, tworząc kruche, ale niezwykle piękne przedmioty. Wśród nich znajdują się zarówno popularne kufle i dzbany z niemieckich wytwórni, jak i rzadkie „czarne” fajanse tułowickie.

Różnorodność europejskich fajansów

Wystawa obejmuje szeroką gamę naczyń z różnych europejskich manufaktur. Odwiedzający mogą zobaczyć wyroby z Ansbach, Erfurtu, Berlina, Bayreuth, Norymbergi i Magdeburga, jak również wazy i talerze z Delft. Jednym z najbardziej interesujących fragmentów ekspozycji jest największa w Polsce kolekcja czajników i czajniczków z fajansu delikatnego, które zachwycają swoją finezją i różnorodnością form.

Śląskie fajanse wśród europejskich perełek

Wśród eksponatów znajdują się także rzadkie śląskie fajanse, w tym przedmioty z manufaktur w Glinicy, Raciborzu i Wrocławiu. Te unikalne naczynia, które przetrwały próbę czasu, są świadectwem dawnych tradycji ceramicznych i stanowią cenny element naszej kultury materialnej. To właśnie dzięki takim eksponatom możemy lepiej zrozumieć i docenić dziedzictwo regionu.

Wystawa pełna historii i piękna

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów przedwojennych oraz z zakupów, darów i przekazów do Muzeum po 1945 roku. Kuratorem tej wyjątkowej ekspozycji jest Patrycja Gwoździewicz, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Wystawa potrwa do wiosny 2025 roku, dając mieszkańcom i turystom mnóstwo czasu na zapoznanie się z tymi wyjątkowymi dziełami sztuki.

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronie Muzeum w Gliwicach.


Na podstawie: Urząd Miejski w Gliwicach