Wakacje to idealny czas na wymianę pieca z miejską dotacją i rządowym wsparciem
Letnie miesiące to idealny moment na modernizację systemu grzewczego w Twoim domu. Gliwicki Urząd Miejski przypomina o możliwościach uzyskania dotacji na wymianę przestarzałych pieców węglowych oraz instalację odnawialnych źródeł energii. Zapoznaj się z ofertą wsparcia i dowiedz się, jak możesz skorzystać z dostępnych programów.

Wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań

Jeśli posiadasz dom jednorodzinny lub wydzielone w nim mieszkanie z przestarzałym piecem węglowym, możesz ubiegać się o miejską dotację oraz dofinansowanie z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Nawet jeśli już wcześniej korzystałeś z tego programu, nadal masz szansę na wsparcie. Warto pamiętać, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą skorzystać z miejskiej dotacji, chociaż już nie z programu „Czyste Powietrze”.

Obowiązkowa wymiana pieców węglowych – terminy i wymagania

Regulacje wynikające z uchwały antysmogowej przyjętej 7 lat temu przez województwo śląskie wymagają, aby do 2028 roku wszystkie przestarzałe systemy grzewcze zostały wymienione. Mieszkańcy musieli do końca ubiegłego roku wymienić kotły węglowe wyprodukowane między 2007 a 2012 rokiem. Na wymianę „kopciuchów” z datą produkcji po 2012 roku, uruchomionych przed 1 września 2017 roku, czas mamy do końca 2025 roku. Kotły klasy III lub IV normy kotłowej można wymieniać do końca 2027 roku. Kominki natomiast muszą być wyposażone w elektrofiltr lub osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.

Dotacje miejskie na wymianę systemów grzewczych

Miasto Gliwice wspiera mieszkańców w wymianie przestarzałych systemów grzewczych oraz montażu instalacji odnawialnych źródeł energii. W tym roku pula miejskich dofinansowań wynosi 3,4 mln zł. W zależności od spełnionych warunków można otrzymać od 4 tys. zł do 12 tys. zł wsparcia. Szczegółowe kwoty dotacji obejmują:

  • do 4 tys. zł – instalacja automatycznego kotła na biomasę (pellet drzewny) z certyfikatem klasy 5 normy EN 303-5;
  • do 4 tys. zł – instalacja wodnych kolektorów słonecznych z certyfikatem Solar Keymark;
  • do 6 tys. zł – zmiana ogrzewania na gazowe, elektryczne, olejowe lub z miejskiej sieci ciepłowniczej;
  • do 10 tys. zł – instalacja pompy ciepła z znakiem jakości EHPA-Q lub CEN Heat Pump Keymark;
  • do 12 tys. zł – zmiana ogrzewania na gazowe, elektryczne, olejowe lub z miejskiej sieci ciepłowniczej wraz z termomodernizacją budynku (zrealizowaną w ciągu 4 lat przed złożeniem wniosku).

Jak i kiedy składać wnioski o dotacje?

Wnioski dotacyjne można składać do Urzędu Miejskiego po wykonaniu zmiany systemu ogrzewania, najpóźniej do końca następnego roku po odbiorze inwestycji. Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Środowiska UM w Gliwicach, dzwoniąc pod numery telefonów 32/238-54-45 lub 32/238-55-26.

Program „Czyste Powietrze” – wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych

Program „Czyste Powietrze” to rządowa inicjatywa skierowana do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w nich mieszkań. Osoby z rocznym dochodem do 135 tys. zł mogą pozyskać od 66 tys. zł do nawet 135 tys. zł wsparcia na modernizację systemów grzewczych.

W Gliwicach działa gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”, zlokalizowany w holu głównym Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21. Aby skorzystać z konsultacji, należy umówić się telefonicznie pod numerem 32/238-55-82. Punkt konsultacyjny jest otwarty w poniedziałki, środy i piątki od 8.30 do 10.30, we wtorki od 13.00 do 15.00 oraz w czwartki od 14.00 do 16.00.

Pomoc w przygotowaniu wniosku i rozliczeniu dotacji

W gliwickim punkcie „Czystego Powietrza” można uzyskać szczegółowe informacje o programie, sprawdzić kwalifikowalność do udziału, otrzymać pomoc w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie oraz wsparcie przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania. Pracownik punktu pomoże wypełnić wniosek online, wydrukować jego kopię oraz skompletować wymagane załączniki.

Wsparcie Ekodoradcy w Gliwicach

W ramach projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”, w Gliwicach działa stanowisko Ekodoradcy. Katarzyna Raszkowska, jako Ekodoradca, wspiera mieszkańców w pozyskiwaniu dotacji na zmianę systemu ogrzewania oraz prowadzi działania edukacyjne z zakresu ekologii. Z wszelkimi pytaniami można zgłaszać się do niej osobiście w Wydziale Środowiska UM w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21, pokój 332, III piętro, lub telefonicznie pod numerem 32/238-55-26 w godzinach pracy urzędu.


Urząd Miejski w Gliwicach