Miłośnicy sztuki mogą się cieszyć – po trzech latach nieobecności do Gliwic wraca znana wystawa „Młoda Polska”. Od 12 września w Muzeum w Gliwicach będzie można podziwiać wyjątkowe dzieła młodopolskich artystów w nowej, graficznej odsłonie.
- Wystawa „Każda z nich jest dziełem sztuki” – co nas czeka?
- Warsztaty i techniki graficzne – zanurzenie w sztuce
- Otwarcie wystawy i szczegóły dostępności
Wystawa „Każda z nich jest dziełem sztuki” – co nas czeka?
W Muzeum w Gliwicach zorganizowana została wystawa „Każda z nich jest dziełem sztuki… Początki nowoczesnej grafiki polskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”, która z pewnością zainteresuje nie tylko pasjonatów sztuki, ale także wszystkich, którzy pragną odkryć bogactwo polskiej kultury artystycznej. Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła uznawanych za klasyków polskiej grafiki, takich jak Józef Pankiewicz oraz Leon Wyczółkowski. Oprócz nich, miłośnicy sztuki będą mieli okazję zobaczyć prace Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Chełmońskiego, Jana Stanisławskiego oraz Ferdynanda Ruszczyca. W kolekcji znajdą się również grafiki Feliksa Jasińskiego, co z pewnością zaspokoi głód artystycznych doznań wielu zwiedzających.
Warsztaty i techniki graficzne – zanurzenie w sztuce
Ekspozycja nie ogranicza się jedynie do prezentacji dzieł, ale stawia na interaktywność i edukację. W ramach wystawy zaaranżowany zostanie warsztat artysty-grafika, który pozwoli zwiedzającym na poznanie kroków prowadzących do powstania dzieł sztuki. Od szkiców rysunkowych, przez odbitki próbne, aż po finalne wersje graficzne – każdy etap będzie dokładnie opisany i zilustrowany najlepszymi przykładami polskiej grafiki. Takie podejście do sztuki daje niepowtarzalną szansę na zrozumienie procesu twórczego oraz na bezpośrednie obcowanie z różnorodnymi technikami graficznymi, takimi jak litografia, miedzioryt czy akwaforta.
Otwarcie wystawy i szczegóły dostępności
Wernisaż wystawy „Każda z nich jest dziełem sztuki…” odbędzie się w czwartek, 12 września, o godzinie 17:30 w Willi Caro, mieszczącej się przy ul. Dolnych Wałów 8A. Wstęp na otwarcie jest wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona, co sprawia, że warto zarezerwować sobie miejsce już teraz. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 8 grudnia, co daje szeroki czas na jej odwiedzenie i głębsze poznanie młodopolskich artystów oraz ich dzieł.
Grzegorz Krawczyk, kierownik ds. programowych Muzeum w Gliwicach, podkreślił znaczenie współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, mówiąc: „Nasza kilkuletnia już współpraca z Muzeum Narodowym w Krakowie po raz kolejny odsłoni przed gliwicką publicznością niezwykle bogaty i inspirujący krajobraz wizualny sztuki polskiej”. To bez wątpienia wydarzenie, które przyciągnie uwagę zarówno miłośników sztuki, jak i tych, którzy chcą poznać lepiej nasze dziedzictwo kulturowe.
Opierając się na: Urząd Miejski Gliwice