Biennale Gliwice za nami a już szykujemy się na pełne atrakcji Dni Gliwic

Gliwice przeżyły prawdziwą artystyczną rewolucję! Dziesięć dni pełnych muzyki, światła i kreatywnych działań zmieniło miasto w tętniącą życiem galerię pod gołym niebem. A to dopiero początek – już we wrześniu czekają nas Dni Gliwic z wyjątkowymi wydarzeniami dla każdego mieszkańca.
- Gliwice rozświetlone sztuką i dźwiękiem podczas Biennale
- Gliwickie ulice zachowają ślady festiwalu na dłużej
- Dni Gliwic zapowiadają wrześniową eksplozję kultury i zabawy
Gliwice rozświetlone sztuką i dźwiękiem podczas Biennale
Od 27 czerwca do 6 lipca Gliwice zamieniły się w miejsce, gdzie sztuka spotkała się z codziennością mieszkańców. Festiwal Biennale Gliwice – Sztuka w mieście, miasto w sztuce przyciągnął tłumy na koncerty, wystawy i warsztaty, które odbywały się w aż 31 różnych lokalizacjach. Od parków przez galerie po witryny sklepowe – niemal każdy zakątek miasta stał się przestrzenią dla artystycznej ekspresji.
W parku Chopina zabrzmiały koncerty takich wykonawców jak IGO, Wiktor Waligóra czy Paktofonika, a kameralne występy na Scenie Solar pozwoliły na bardziej intymne spotkania z muzyką. Wieczorne iluminacje i interaktywne instalacje świetlno-dźwiękowe autorstwa studia Ksawery Komputery rozświetliły Rynek oraz inne centralne punkty miasta, tworząc magiczną atmosferę, która zachwyciła zarówno mieszkańców, jak i gości.
–Dzisiaj stoję tutaj z wyjątkową dumą i radością, bo Biennale Gliwice – obiecana przeze mnie gliwiczanom publiczna, otwarta impreza dotycząca sztuki – faktycznie okazała się sukcesem na skalę, której się nie spodziewaliśmy. Spektakularna była m.in. frekwencja na wydarzeniach, które trwały w naszym mieście przez 10 dni. Warto podkreślić, że Biennale powstało przy współpracy z aż 17 lokalnymi partnerami oraz dzięki hojnemu wsparciu sponsorów. Zaangażowało się w nie kilkadziesiąt artystów i artystek z Gliwic, ze Śląska, z Polski i zagranicy. To także 19 miejsc w ramach programu głównego, a łącznie aż 31 lokalizacji – od kin, przez parki, galerie, witryny sklepowe, po restauracje. To wszystko przyciągnęło tłumy odwiedzających– podkreśliła prezydent miasta Katarzyna Kuczyńska-Budka.
Festiwal był też okazją do integracji środowiska artystycznego Gliwic oraz regionu. Paweł Pindur, dyrektor artystyczny wydarzenia i prezes Fundacji Soundscape zwrócił uwagę na rosnące zainteresowanie twórców z całej Polski:
–Mnóstwo twórców zgłasza się do nas z zapytaniem o kolejny festiwal za 2 lata i możliwość zaprezentowania na nim swoich projektów. Biennale to impuls do tego, żeby sztuka i kultura zakorzeniła się w mieście na stałe.
Dynamiczne tempo organizacji wydarzenia było imponujące – jak zaznaczył Paweł Januszewski, nowy dyrektor Centrum Kultury Victoria:
–Dodam tylko, że wszystko to zadziało się w dość niedługim okresie… więc jeśli spotkamy się za dwa lata, to oczekujcie Państwo przebicia tej wysokiej poprzeczki.
Gliwickie ulice zachowają ślady festiwalu na dłużej
Choć Biennale dobiegło końca, jego efekty pozostaną widoczne w przestrzeni miejskiej jeszcze długo. Na skwerze Europejskim stanął efektowny totem autorstwa Jana Śliwki – błyszcząca rzeźba dłoni z uniesionym kciukiem przyciąga wzrok przechodniów. Barwne murale Karola Kobrynia zdobią teraz aleję Przyjaźni oraz fragment starówki przy ul. Górnych Wałów.
Nie zabrakło również designerskich elementów małej architektury – ławki projektu ENZI pojawiły się przy ul. Zwycięstwa, a opuszczony budynek przy ul. Średniej 1 ozdobiła instalacja Matyldy Sałajewskiej.
Mieszkańcy mogą też cieszyć się pozostawionym na Rynku fortepianem – instrument ten stał się symbolem festiwalu i miejscem spontanicznych muzycznych spotkań. Jego obecność została wywalczona przez mieszkańców nawet poprzez petycję! Biuro festiwalowe przy ul. Zwycięstwa 36 będzie czynne do końca lipca dla wszystkich zainteresowanych informacjami o wydarzeniu.
Dni Gliwic zapowiadają wrześniową eksplozję kultury i zabawy
Zaledwie dwa miesiące po zakończeniu Biennale miasto przygotowuje kolejną dawkę atrakcji podczas Dni Gliwic zaplanowanych od 5 do 7 września. Impreza rozpocznie się uroczystą galą wręczenia Gliwickiej Nagrody Literackiej 5 września wraz ze spotkaniem z noblistką Olgą Tokarczuk prowadzonym przez prof. Ryszarda Koziołka. Udział jest bezpłatny, jednak wejściówki trzeba odebrać wcześniej.
Tego samego wieczoru przed Radiostacją Gliwice odbędą się koncerty Oskara Cymsa oraz Agnieszki Chylińskiej gwarantujące energetyczną zabawę dla fanów różnorodnych brzmień.
Sobotnie poranki będą dedykowane najmłodszym – park Chopina stanie się miejscem pełnym animacji i kreatywnych zajęć dla dzieci. Wieczorem scena przy Palmiarni Miejskiej rozgrzeje gliwickich artystów: Kasię Łacisz, grupę 44-100 oraz Karo Glazera. Po nich park ożywi muzyka DJ-ów znanych z lokalnej sceny klubowej – goście będą mogli tańczyć lub odpocząć w strefie gastronomicznej z food truckami.
Niedziela przyniesie rodzinne święto seniorów podczas XII Rodzinnego Pikniku Seniora także w parku Chopina – szczegóły tego wydarzenia zostaną podane już niebawem.
Po intensywnym letnim festiwalu czas na chwilę oddechu przed kolejnymi miejskimi atrakcjami. Już teraz warto zaplanować udział w Dniach Gliwic i czerpać radość z bogatej oferty kulturalnej naszego miasta!
Na podst. Urząd Miejski Gliwice
Autor: krystian