Burze nad Gliwicami IMGW ostrzega przed ulewą, wiatrem i wzrostem wód

FOT. Urząd Miejski Gliwice
Nad Gliwicami i okolicą wisi dziś trudne popołudnie. Synoptycy zapowiadają burze, którym mogą towarzyszyć ulewne opady, silny wiatr i miejscami grad. IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, więc sytuację warto śledzić na bieżąco, zwłaszcza tam, gdzie deszcz najszybciej zbiera się na jezdniach i chodnikach. Równolegle hydrolodzy mówią o możliwych gwałtownych wzrostach poziomu wód.
- Burze z ulewami i wiatrem do 90 km/h
- Hydrolodzy patrzą na dopływy Odry
Burze z ulewami i wiatrem do 90 km/h
IMGW-PIB prognozuje, że najbardziej niespokojny fragment dnia przypadnie między 15.00 a 20.00. W tym czasie mogą pojawić się opady deszczu od 30 do 40 mm, porywy wiatru dochodzące do 90 km/h oraz lokalny grad. To zestaw, który w krótkim czasie potrafi utrudnić przejazd przez niżej położone ulice i sprawić, że woda zacznie zalegać tam, gdzie odpływ nie nadąża z odprowadzaniem deszczu.
Dla mieszkańców oznacza to przede wszystkim konieczność uważnego śledzenia komunikatów pogodowych, bo przy takim układzie pogody warunki mogą zmieniać się bardzo szybko. Ulewa połączona z silnym wiatrem bywa szczególnie uciążliwa na terenach zabudowanych, gdzie spływ wody jest intensywny, a ruch uliczny łatwo się spowalnia.
Hydrolodzy patrzą na dopływy Odry
Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW we Wrocławiu wydało osobne ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwych gwałtownych wzrostach stanów wody. Alert obowiązuje dziś od 15.00 do 1.00 w nocy z poniedziałku na wtorek i dotyczy zlewni dopływów górnej oraz środkowej Odry. W komunikacie zwrócono uwagę, że przy silnych opadach mogą pojawić się zalania i utrudnienia komunikacyjne, szczególnie w miastach.
Hydrolodzy ostrzegają też, że na stacjach pomiarowych możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych albo alarmowych. Najbardziej narażone mają być tereny Wyżyny Śląskiej i Beskidów, choć zwykle takie wzrosty są krótkotrwałe. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina z kolei o zachowaniu ostrożności podczas burzy i śledzeniu oficjalnych zaleceń, bo przy takim układzie pogody decydują często nie godziny, lecz pojedyncze, gwałtowne uderzenia deszczu.
na podstawie: Urząd Miejski Gliwice.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miejski Gliwice). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Episodia w Gliwicach połączy kreskówkowych bohaterów z rodzinną przygodą

Modliszki pod lupą w gliwickiej Palmiarni. Niektóre potrafią zjeść gekona

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów

Gliwice na 52 kartach. Nowa gra pokazuje miasto z innej strony

Od apelu po symulator dachowania. Policyjne święto przyciągnęło rodziny do parku

Senior odebrał emeryturę i został zaatakowany. Trzech mężczyzn zatrzymanych

Nocne zamknięcie tunelu DTŚ w Gliwicach. Kierowców czekają objazdy

Ponad 230 drzew i nowa trasa przez Gliwice. Park Południowy zmieni zaniedbany teren

Story Slam w Gliwicach - scena otwarta na historie bez scenariusza

Gliwickie lato nie zwalnia. Przed nami teatr, koncerty i kino plenerowe

Studenci z Gliwic pokazali elektryczny bolid. Teraz czas na tor

Dwa boiska już gotowe. Przy Jagodowej powstaje duży kompleks piłkarski

Weekend napraw na gliwickich drogach. Uszkodzone znaki wymieniono

Nowa linia autobusowa i patroni skwerów. Radni zdecydują w Gliwicach
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Jana Chrzciciela w Gliwicach Żernikach - kontakt, kancelaria, sakramenty
- V Komisariat Policji w Gliwicach - dzielnicowy, zgłoszenia, porady
- Obwód Lecznictwa Kolejowego w Gliwicach - kontakt i podstawowe informacje
- ZUS Biuro Terenowe w Gliwicach - rezerwacja wizyt, emerytury i świadczenia
- Parafia Świętej Rodziny w Gliwicach - kontakt, msze, sakramenty
- Sąd Rejonowy w Gliwicach - kontakt, wydziały, e-usługi
