IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące silnego wiatru obowiązujące od godz. 16:00 dnia 23.02.2020 r. do godz. 6:00 dnia 24.02.2020 r.  

Czytaj więcej

Komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczący możliwości wystąpienia silnego wiatru w nocy z niedzieli 23.02.2020 r. na poniedziałek 24.02.2020 r.

Czytaj więcej
 • Profilaktyka to ustawowe zadanie

  Ustawodawca nałożył na policję obowiązek realizacji profilaktyki. Spotkania w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich są więc dla stróżów prawa codziennością. To oczywiście nie wszystko – nasi funkcjonariusze szkolą także osoby dorosłe, szczególnie z tematyki aktualnych w rejonie zagrożeń. Jednak, jak wskazuje doświadczenie, najlepsze efekty daje edukacja najmłodszych.

 • Absztyfikant z „chytrym” planem?

  Podając ten przykład, przestrzegamy osoby próbujące poznać drugą połówkę przez internet. Nieprzyjemna sytuacja spotkała pewną gliwiczankę, która umówiła się na spotkanie z mężczyzną poznanym na jednym z portali kojarzących pary. „Kawaler” przyjechał dobrym samochodem...

 • Policjantka z wykładem na uczelni

  Gliwicka policja pomaga osobom prywatnym, ale i instytucjom. Jako przykład niech posłuży współpraca z Politechniką Śląską. Dziś w auli wydziału górniczego nasza funkcjonariuszka, służąca w prewencji nadkom. Anna Zięba, spotkała się z cudzoziemcami rozpoczynającymi studia na gliwickiej uczelni. Była okazja, by porozmawiać o bezpieczeństwie w obcym dla młodych ludzi kraju.

 • okładka książki
  21.02.2020
  Na kolejną odsłonę cyklu „Czytanie historii” zapraszamy w czwartek, 5 marca 2020 roku, o godz. 17.00, do Willi Caro....
  mężczyna na tle bloku
  21.02.2020
  Kultowe piosenki lidera Republiki 4 marca zabrzmią w Gliwicach. Usłyszymy je w awangardowym wykonaniu Tymona...
  głowa niebieska na czerwonym tle
  21.02.2020
  29 lutego mityczni krwiopijcy zaatakują Teatr Miejski w Gliwicach. Na afisz wejdzie spektakl „Wpuść mnie”. Autorką...
  krokusy na traniku
  21.02.2020
  … pojawiły się w pasach drogowych. Wysokie temperatury sprawiły, że pomimo zimy już zakwitły posadzone w ubiegłym roku...
  Goście z Ukrainy w CRG
  21.02.2020
  We wtorek, 18 lutego, Gliwice odwiedziła delegacja z ukraińskiego Tarnopola. Goście odwiedzili Urząd Miejski w...
  ul. Rybnicka
  21.02.2020
  W sobotę, 22 lutego, w godzinach popołudniowych zmieni się  organizacja ruchu w rejonie budowy obwodnicy...
  20.02.2020 r. - Czyste ROD

  Kilka dni temu otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkańca, który poinformował nas o zanieczyszczonym terenie przy Rodzinnych Ogródkach Działkowych przy ul. Okulickiego. Na miejscu znaleźliśmy kilkanaście worków z odpadami  komunalnymi, które zanieczyszczały ten teren. W toku przeprowadzonych czynności służbowych ustaliliśmy osobę zarządzającą wskazanym terenem i zobligowaliśmy ją do posprzątania zalegających zanieczyszczeń. W wyniku ponownej kontroli stwierdziliśmy, że śmieci zostały uprzątnięte. ...

 • Niecodzienna akcja gliwickich stróżów prawa

  Nasi policjanci robią wszystko, by przypominać kierowcom o szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Dziś w centrum miasta przeprowadzili więc wyjątkową akcję NURD, wpisaną w tradycję obchodzenia tzw. tłustego czwartku.

 • Profilaktyka antynarkotykowa wśród dorosłych

  Każdy rodzic musi wiedzieć: by jego dziecko było bezpieczne, koniecznie trzeba z nim rozmawiać o istniejących zagrożeniach oraz obowiązującym prawie, dotyczącym najmłodszych. Jednak by to robić, opiekun sam musi mieć na ten temat wiedzę.

 • para baletowa, w tle pozostali tancerze spektaklu
  20.02.2020
  Od karnawałowej maskarady do wielkiego teatralnego widowiska – balet na przestrzeni wieków bardzo się zmienił. W kinie...
  młody pianista
  20.02.2020
  Wiosnę w Gliwicach tradycyjnie powitamy muzyką Fryderyka Chopina. W Palmiarni Miejskiej na przełomie marca i kwietnia...
  Jerzy Bralczyk z mikrofonem na scenie
  20.02.2020
  17 lutego gościem kina Amok był językoznawca Jerzy Bralczyk. Okazją do spotkania, zorganizowanego przez Miejską...
  panorama Gliwic
  20.02.2020
  Jeszcze chwila, a zima definitywnie nas pożegna. To najlepszy moment, by raz na zawsze pozbyć się brudnego, szkodliwego...

  smartwatch dla dzieci

  Rodzicom bardzo zależy na tym, aby zapewnić swoim pociechom bezpieczeństwo. W związku z tym poszukują oni rozwiązań, które są w stanie to zagwarantować. Z czego korzystać, aby móc szybko dowiedzieć się, że z naszą pociechą wszystko w porządku? Które gadżety są najbardziej polecane?

  Smartwatch

  Wśród popularnych urządzeń pozwalających na kontrolę pociechy znajduje się smartwatch. Gadżet do złudzenia przypomina zwykły zegarek, jednak zasady jego działania są nieco inne. Tego typu sprzęt nie tylko pokazuje aktualną godzinę, ale też ma funkcję GPS, dzięki czemu rodzic jest w stanie namierzyć swoje dziecko i np. sprawdzić, czy jest ono w szkole lub w innym miejscu, w którym miało się pojawić. Smartwatche mają też bardzo dużo innych przydatnych funkcji, które poprawiają bezpieczeństwo naszego malucha. Nierzadko tego typu gadżety są wyposażone w przycisk SOS, który po naciśnięciu natychmiast przesyła rodzicom wiadomość, że dzieje się coś złego i konieczna jest interwencja. Ponadto dobrej jakości modele mają funkcję GEO-ogrodzenia, co oznacza, że osoba dorosła może łatwo wyznaczyć obszar, po którym dziecka może swobodnie się poruszać. Jeśli jednak dojdzie do opuszczenia wirtualnego ogrodzenia, rodzice zostaną natychmiast o tym poinformowani. Dobrej jakości smartwatche mają też funkcję dzwonienia i robienia zdjęć, więc przypominają nieco smartfony. Przed zakupem produktu, warto poznać opinie na jego temat. Sugerując się komentarzami innych użytkowników, łatwiej wybrać sprawny, efektywnie działający zegarek.

  Oprogramowanie zapewniające bezpieczeństwo w Internecie

  Często o niebezpieczeństwie myślimy tylko w ujęciu materialnym, rzeczywistym, jednak sytuacje tego typu coraz częściej występują także w Internecie, czyli wirtualnej przestrzeni. W związku z tym, chcąc być pewnym, że nasze dziecko jest bezpieczne na każdym poziomie, warto przemyśleć zakup odpowiedniego oprogramowania, które pozwala kontrolować to, co pociecha robi online. Z poziomu takiego programu można m.in. zablokować konkretne strony, które zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci. Dzięki temu nie ma ryzyka, że pociecha przypadkowo włączy daną stronę. Dodatkowo tego typu programy pozwalają też ustawić limit dzienny na korzystanie z Internetu. W efekcie zdecydowanie łatwiej kontrolować nam czas, jaki dziecko poświęca każdego dnia na rozrywkę.

  Smartfon

  Popularnym urządzeniem, które w pewien sposób zapewnia maluchom bezpieczeństwo, jest smartfon. Dziecko, które go ma, jest w stanie w każdej chwili skontaktować się z rodzicem. Może też robić zdjęcia i odbywać wideokonferencje. Rodzic natomiast może w każdej chwili zadzwonić do swojej pociechy i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Smartfony nie są drogie, jednak trzeba przemyśleć, w którym momencie zdecydujemy się na zakup telefonu swojemu dziecku. Musi być to przemyślana decyzja, bo dzieci mogą rozpraszać się w szkole np. z powodu przychodzących na smartfon powiadomień.

  Lokalizator

  Innym dobrym sposobem na zagwarantowanie dziecku bezpieczeństwa, a sobie, jako rodzicowi, większego spokoju, jest zakup małego lokalizatora. Taki gadżet można przypiąć np. do plecaka, który dziecko codziennie nosi do szkoły. Lokalizatory są zwykle sparowane z telefonem, więc na ekranie swojego smartfona można szybko sprawdzić, w jakim miejscu aktualnie przebywa nasze dziecko. Obsługa takiego urządzenia jest bardzo prosta, potwierdza to wielu użytkowników.

 • TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM 2020

  W dniach od 21 do 28 lutego 2020 roku obchodzony jest ,,Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na osoby pokrzywdzone przestępstwem, na ich uprawnienia i potrzeby. Wzorem lat poprzednich policjanci wezmą udział w tym przedsięwzięciu.

 • Praca kryminalnych na przykładzie gliwickiej dwójki

  Policyjne dochodzenia i śledztwa są poufne, zatem tylko sporadycznie opisujemy sprawy, nad których rozwikłaniem pracują gliwiccy kryminalni. W minionym roku przestępstw z kategorii kryminalnych było 5049. Bójki, pobicia, kradzieże, rozboje, włamania, zniszczenie mienia, groźby karane to tylko część katalogu przestępstw, będących w zainteresowaniu detektywów. 65 procent ich sprawców zostało ujętych. Jedną z trudniejszych do wykrycia kategorii są kradzieże i włamania, bowiem przestępcy działają, gdy nikt nie widzi. Poniżej przykład pracy jednego komisariatu, tylko z minionego tygodnia.