Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Od najbliższego weekendu dzieci i młodzież z województwa śląskiego rozpoczynają zimową przerwę w nauce. Część z nich wyjedzie na ferie, część pozostanie w domach. Niezależnie od tego, gdzie młodzi ludzie spędzą czas odpoczynku, ważne, by byli bezpieczni. W związku z feriami policjanci śląskiej drogówki zapraszają na briefing prasowy – w najbliższą sobotę, 27 stycznia ok. godz. 7.00-8.00 na terenie międzynarodowego dworca autobusowego przy ul. Pionierów 8. Będzie on połączony z kontrolą autokarów wyruszających z dziećmi na zimowiska.

 


Podobnie jak w latach ubiegłych różne służby, w tym policjanci, będą prowadzić szeroko zakrojoną akcję, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym. Podczas działań Bezpieczne Ferie 2018 skontrolowane zostaną miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie naszego województwa. Szczególnym nadzorem objęto autokary, którymi na ferie przewożona jest młodzież.
Policjanci będą prowadzili działania profilaktyczne, promujące bezpieczne zachowania w trakcie ferii. Ważne, aby spędzanie wolnego czasu dzieci nie odbywało się bez uwagi dorosłych. O bezpieczeństwo na stokach zadbają natomiast mundurowi z patroli narciarskich.

Zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwolą uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Z okresem zimowym związane są bowiem pewne specyficzne zagrożenia:
- niebezpieczne i niedopuszczalne jest organizowanie kuligów za pojazdami mechanicznymi;
- zamarznięte zbiorniki wodne nie są miejscem przeznaczonym do jazdy na łyżwach: zmienne temperatury zwiększają ryzyko załamania się lodu;
- spędzając czas na wolnym powietrzu, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze: odzież dostosowana do warunków atmosferycznych pozwoli uniknąć negatywnych skutków wychłodzenia organizmu.

W okresie ferii policjanci zwrócą też uwagę na młodych ludzi, którzy ten czas spędzą w domu. W trosce o ich bezpieczeństwo okolice klubów, dyskotek i innych miejsc rozrywki zostaną objęte szczególnym nadzorem.

Informujemy, że kontrole autokarów prowadzone przez gliwicką drogówkę odbywają się na parkingu Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Pionierów 8 w Gliwicach (os. Kopernika).
Przypominamy: organizatorzy przewozów autokarowych z prośbą o przeprowadzenie kontroli zwracają się pisemnie lub telefonicznie bezpośrednio do Wydziału Ruchu Drogowego KMP Gliwice przy ul. Powstańców Warszawy, tel. 32 33 69 290. O miejscu kontroli przewoźnika informuje zgłaszający kontrolę organizator.