Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

spektakl

„Ach, jak cudowna jest Panama” (reż. L. Słabińska, fot. B. Nitka)

Podczas zbliżających się ferii warto zobaczyć kapitalne przedstawienie dla dzieci „Ach, jak cudowna jest Panama” i wziąć udział w warsztatach. Teatr Miejski w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) zaprasza najmłodszych widzów 30 i 31 stycznia oraz 6 i 7 lutego.

„Ach, jak cudowna jest Panama” to historia, która zabiera dzieci do Panamy – kraju bananów. Miś i jego najlepszy przyjaciel Tygrysek wyruszają w daleką podróż. Czy odnajdą wymarzone owoce? A może wrócą tam, skąd wyruszyli? Teatralna bajka to opowieść o zmianach, utrzymana w poetyce surrealistycznego snu, z muzyką wykonywaną na żywo. Spektakl będzie pokazywany na Małej Scenie 30 i 31 stycznia o godz. 9.00 i 11.00.

Konwencja snu i surrealizmu doskonale mieści różne odcienie dążenia do znalezienia Panamy. Jesteśmy we wnętrzu głowy artysty, w jego wyobraźni, która płata figle, raz jest nieobliczalna, czasem bardzo obliczalna, ale generalnie – wykrzywiona. Stąd surrealizm i „dziwność” obrazu, ruchu w choreografii Jacka Gębury oraz muzyki Pawła Klimka – mówi Laura Słabińska, reżyser spektaklu.

Przedstawienie jest adaptacją opowiadania Janoscha (właściwie Horsta Eckerta), popularnego niemieckiego pisarza. Autor książek o Misiu i Tygrysku urodził się na Górnym Śląsku – jego pseudonim powstał zresztą na bazie imienia Janusz, które – jak głosi anegdota – niemiecki zecer przerobił na „Janosch”. I tak już zostało.

Oprócz spektaklu dla młodych widzów, zespół TM-u przygotował także warsztaty teatralne „Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane”. Tym razem punktem wyjścia była bajka „Babcia robi na drutach” izraelskiego autora pochodzącego z Polski, Uriego Orleva (właściwie Jerzego Orłowskiego). Głos przeciw dyskryminacji i wykluczeniu dzieci usłyszą w trakcie zajęć z tworzenia kostiumów i improwizacji teatralnej. Warsztaty zaplanowano na 6 i 7 lutego o godz. 9.00 na Scenie Mikro, dopasowanej do potrzeb najmłodszych teatromanów.

Bilety są dostępne na stronie www.teatr.gliwice.pl oraz w kasie.

(mm)