fot. Z. Daniec / archiwum UM

Jesień życia to najlepszy czas na spełnianie marzeń i odkrywanie nowości. Wiedzą o tym dobrze gliwiccy seniorzy, którzy od lat korzystają z coraz bogatszej, miejskiej oferty zajęć dla najstarszych. Propozycji jest mnóstwo!

Witaj w klubie!

Nie tylko teraz, w listopadzie, gliwiccy seniorzy obchodzą swoje święto. Do kalendarza miejskich imprez na stałe wpisało się wrześniowe wydarzenie o rodzinnym charakterze – Rodzinny Piknik Seniora. Jest okazją do spotkań towarzyskich i wspólnej zabawy, bo w programie nie brakuje konkursów, zawodów sportowych, warsztatów, treningów, koncertów czy pokazów. Na co dzień najstarsi mieszkańcy mogą korzystać ze stale poszerzającej się oferty Klubów Seniora. W Gliwicach działają one w 17 miejscach.

Zapłać mniej!

W ramach programu „Gliwicki senior 67+ i 75+” starsi mieszkańcy miasta mogą otrzymać Kartę Seniora. Uprawnia ona do zniżek na bilety wstępu na kryte pływalnie (Delfin, Mewa, Olimpijczyk), do Palmiarni Miejskiej, na sztuczne lodowisko „Piruet”, na korty tenisowe MZUK przy ul. Kosynierów i do oddziałów Muzeum w Gliwicach, a także oferuje dostęp do usług proponowanych przez prywatnych partnerów programu. Baza partnerów programu jest bardzo różnorodna, a posiadacze karty mogą też liczyć na rabaty m.in. w prywatnych placówkach medycznych, ośrodkach wypoczynkowych i sklepach. Lista partnerów programu oraz wniosek do pobrania znajdują się na stronie www.gliwice.eu (zakładka Urząd Miejski, odnośnik „Gliwicki senior 67+ i 75+”) lub w wersji papierowej w Biurze obsługi Interesantów UM. Z Kart Seniora korzysta w Gliwicach blisko 5 tysięcy osób.

Bądź aktywny

Do aktywnego trybu życia zachęcają seniorów m.in. zajęcia sportowe w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. W ofercie można znaleźć ćwiczenia fizyczne ukierunkowane na zdrowy kręgosłup, treningi z pierścieniami wibrującymi oraz zajęcia dla kobiet w wieku dojrzałym. Miasto organizuje też bezpłatne i cieszące się dużą popularnością zajęcia aqua aerobiku dla osób powyżej 65. roku życia. Na co dzień seniorzy chętnie korzystają z siłowni pod chmurką, których z miesiąca na miesiąc przybywa w gliwickich osiedlach.

Rozwijaj pasje i hobby

Seniorów, którzy chcieliby spróbować swoich sił na scenie, zaprasza Grupa Teatralna Seniorów przy Centrum Organizacji Kulturalnych (ul. Studzienna 6). Uzdolnionych muzycznie (zarówno grających na instrumentach, jak i śpiewających) skupia natomiast Zespół Muzyczny Seniorów. Społecznicy z powołania mogą dołączyć do Akademii Wolontariatu Seniora lub pań z grupy Baśniowych Babć, które odwiedzają gliwickie przedszkola. Informacji o działaniach dla i na rzecz seniorów warto szukać na stronie www.gcop.gliwice.pl w zakładce „Strefa Seniora”.

Poszerzaj horyzonty

Ciekawe cykle wykładów, zajęcia oraz wycieczki organizuje od lat gliwicki Uniwersytet Trzeciego Wieku (www.utw.gliwice.wordpress.com). Seans Seniora w Kinie AMOK to z kolei cykl projekcji filmowych, przeznaczony specjalnie dla dojrzałych widzów. Odpowiednia legitymacja upoważnia do skorzystania z promocyjnych biletów za 8 zł lub w wyjątkowych wypadkach za 10 zł. Zapowiedzi filmów warto śledzić pod adresem www.amok.gliwice.pl/wydarzenia/seans-seniora. Dla tych, których niespecjalnie pociąga X Muza, a woleliby raczej sprawniej poruszać się w świecie wirtualnym, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała bezpłatne zajęcia komputerowe. Pomoc seniorom niesie również Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, które w ramach projektu „Facebook łączy pokolenia” rozwiązuje problemy związane z obsługą telefonu, tabletu, laptopa i aparatu fotograficznego, założeniem e-maila i nauką obsługi poczty elektronicznej oraz komunikatorów i kont w popularnych portalach społecznościowych.

Dbaj o zdrowie i dobre samopoczucie

Spotkania z lekarzami specjalistami czy cykliczne, bezpłatne badania i konsultacje to już gliwicka tradycja. Znajdziemy je przede wszystkim w miejskich projektach: Zdrowe Gliwice oraz Gliwicki Dzień dla Zdrowia. Bezpłatne akcje zdrowotne przyciągają tłumy mieszkańców! Dla nieobecnych przygotowano „wirtualne spotkania” ze specjalistami na stronie www.gliwice.eu (dolna zakładka Zdrowie i pomoc społeczna -> klik w odnośnik o tej samej nazwie -> Ochrona i promocja zdrowia). Miasto promuje też ideę zakładania i prowadzenia czerwonych „Segregatorów Życia” zawierających najważniejsze informacje o stanie zdrowia ich właścicieli. Od 1 grudnia segregatory będzie można odbierać bezpłatnie na stanowisku Konsultanta Osób Niepełnosprawnych na parterze UM.

Więcej informacji o miejskich akcjach zdrowotnych można znaleźć na stronie www.gliwice.eu (dolna zakładka Zdrowie i pomoc społeczna -> klik w odnośnik o tej samej nazwie -> Ochrona i promocja zdrowia).

Z okazji Święta Seniora wszystkim gliwiczanom w kwiecie wieku życzymy zdrowia, miłości i wsparcia najbliższych oraz wielu lat życia wypełnionego radością i satysfakcją.

Niech jesień życia będzie dla Was najlepszym czasem, a każdy dzień dostarcza powodów do uśmiechu!