Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

2 marca w Gliwicach rozpocznie się Festiwal Górski Wondół Challenge. Będą pokazy filmów ze słynnego Banff Mountain Film Festival i spotkania z ludźmi gór. Na szerokie wody wypłyniemy natomiast z gościem specjalnym – Aleksandrem Dobą, człowiekiem, który trzykrotnie przepłynął Atlantyk.

Wondół Challenge powstał, żeby promować bezpieczną turystykę górach. Jest to festiwal dla całych rodzin, podczas których młodsi i starsi mogą poznać zasady pierwszej pomocy, dowiedzieć się, jak samodzielnie zorganizować trekking itp. Poza częścią szkoleniową w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej (ul. Konarskiego 18b) zaplanowano też bloki filmowe – poza tradycyjnymi pokazami filmów z Banff będą dokumenty na temat polskich zimowych wypraw na K2 w sezonach 1987/1988 i 2002/2003.

Wśród zaproszonych gości są zarówno miłośnicy gór wysokich, jak i morskich głębin. Spotkamy się z Januszem Majerem, alpinista i szefem programu Polskie Himalaje i Polski Himalaizm Zimowy; Angeliką Chrapkiewicz-Gądek, podróżniczką, która mimo rdzeniowego zaniku mięśni zdobywa górskie szczyty i nurkuje; Piotrem Hercogiem, biegaczem, wspinaczem górskim i alpinistą jaskiniowym. Gwiazdą imprezy będzie niewątpliwie Aleksander Doba, kajakarz, który sportową poprzeczkę postawił sobie bardzo wysoko – chciał przepłynąć Atlantyk, i to nie raz, a trzy razy. Ambitny plan zrealizował na kilka dni przed 71. urodzinami. Do listy swoich osiągnięć zalicza także pierwsze przepłynięcie Wisły w całości i sforsowanie prawie 2 tys. linii brzegowej jeziora Bajkał.

Gliwicki dzień w ramach festiwalu Wondół Challenge zaplanowano między godz. 15.00 a 22.00. Wstęp do Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej jest wolny. Program festiwalu jest dostępny na stronie wondol-challenge.pl. Impreza jest organizowana przez Fundację Radan i 3 marca przenosi się z Gliwic do Szczyrku. Miasto Gliwice jest partnerem festiwalu.

(mm)