wystawcy

Fot. archiwum UM w Gliwicach

Dziś drugi dzień Festiwalu Innowacji i Technologii, który odbywa się w Centrum Edukacji i Biznesu ,,Nowe Gliwice” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Organizatorzy zapraszają na konferencję Badania, Rozwój, Innowacje – Nauka w dobie globalnego transferu technologii. To wydarzenie poruszające zagadnienia kooperacji pomiędzy biznesem a nauką, podczas którego w gronie ekspertów zostaną omówione dobre praktyki i najciekawsze technologie Politechniki Śląskiej o potencjale międzynarodowym. 17 listopada odbędzie się także panel dyskusyjny Innowacje – Start-upy – Rozwój – Finansowanie oraz gala konkursu Innowator Śląska 2016, podczas której wyróżnione zostaną innowacyjne osiągnięcia przedsiębiorstw i instytucji naukowych naszego regionu.

Trzeba iść w kierunku innowacji, nowych technologii i zaawansowanej techniki. Takie spotkania jak festiwal FiIT mają wspierać ten proces. Zależy nam na tego typu rozwoju i jest on wpisany w strategię rozwoju miasta. Stajemy się namiastką Doliny Krzemowej, w której bardzo dobrze układa się współpraca między start-upami i biznesem. Nowe Gliwice, wraz z działającymi tam firmami branży nowych technologii, są miejscem właśnie takiej współpracy. Wspieramy ją i widzimy zadowalające efekty. Mamy też dobrych partnerów: silną uczelnię techniczną, jaką jest Politechnika Śląska oraz komunalną firmę GAPR. Mamy to, czego potrzeba do osiągnięcia sukcesu – mówił podczas otwarcia FiIT prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Podstawą rozwoju jest dobra współpraca między nauką, biznesem i samorządem. Wszyscy zaangażowani w taką relację muszą czerpać z niej korzyści. Bez kooperacji nie ma mowy o dalszym rozwoju regionu i wprowadzaniu przemysłu 4.0. Na szczęście w Gliwicach ten model działa bez zarzutu, mamy dobrą współpracę z miastem, rozwija się przemysł zaawansowanych technologii – dodał rektor Politechniki Śląskiej Arkadiusz Mężyk.

Śląsk jest wyjątkowy, ponieważ znajduje się tu przemysł. Dzięki temu bliskość przedsiębiorcy i naukowca jest nieporównywalnie większa niż na obszarach kraju inaczej uprzemysłowionych. Nieprzypadkowo Politechnika Śląska jest krajowym liderem tego typu działań. Pierwszym krokiem do osiągnięta tego celu jest z pewnością otwarcie się uczelni na głos przemysłu, organizacja sal patronackich czy dualnych kierunków studiów. Trzeba też być gotowym na podporządkowanie nauki wymogom projektowym i terminowym przemysłu. Przy takiej interdyscyplinarnej kooperacji nauki, przemysł będzie gotowy zainwestować nieporównywalnie większe środki finansowe – tłumaczył Jan Filip Staniłko, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju.

Co się działo, co przed nami?

W ramach dwudniowego festiwalu przewidziano m.in. V Międzynarodowe Forum Innowacji – Nowe Technologie i Nowe Horyzonty, czyli debaty z udziałem międzynarodowych ekspertów i praktyków na temat innowacji i potencjału inwestycyjnego Gliwic. Poza debatami odbywają się panele dyskusyjne dotyczące rozwoju i przedsiębiorczości medycyny w obszarze robotyki i sztucznej inteligencji. Odwiedzający festiwal mają też okazję zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami medycznymi proponowanymi przez 10 firm i jednostek badawczo-rozwojowych, które podczas targów prezentują efekty swoich badań. W ramach panelu Media i Innowacje odbyło się spotkanie z prezenterem telewizyjnym i radiowym Jarosławem Kuźniarem.

Tegoroczna edycja Festiwalu jest organizowana przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o.o., Miasto Gliwice i Politechnikę Śląską. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.fi-it.pl. (mf)