Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

plac piastow

fot. I. Jasnowska / archiwum UM Gliwice

Gliwice znajdą się na trasie specjalnej linii autobusowej, która połączy śląskie miasta z lotniskiem w Pyrzowicach.

Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjął uchwałę dotyczącą organizacji połączeń autobusowych z lotniskiem w Pyrzowicach. Określony został w niej projekt przebiegu trzech linii, które połączą miasta Metropolii z lotniskiem. Pierwsza linia, według założeń, ma kursować z Gliwic. Początek trasy znajdzie się na Placu Piastów. Następnie autobus przejedzie przez Zabrze, Bytom i Piekary Śląskie, aż do Portu Lotniczego. Długość tej trasy to 47 kilometrów, a czas przejazdu około godziny.

Dodatkowe dwa połączenia, mają skomunikować z lotniskiem Katowice oraz Tychy. Cześć trasy, na odcinku od katowickiego dworca PKP do Pyrzowic, będzie się powielać w obu tych przypadkach, co zwiększy częstotliwość połączeń.

Pierwsze autobusy powinny wyruszyć w trasę już we wrześniu. Podczas sesji Zgromadzenia GZM zostanie przedstawiony projekt porozumienia z KZK GOP, któremu Metropolia chce powierzyć techniczną realizację oraz obsługę autobusowych linii lotniskowych. Od nowego roku dotychczasowe prawa i obowiązki KZK GOP, a tym samym również kontrolę nad tym połączeniem, przejmie Zarząd Transportu Metropolitalnego, który zajmie się organizacją transportu publicznego na terenie metropolii.