IMN

Fot. materiały IMN

Instytut Metali Nieżelaznych zdobył Złoty Medal podczas XXI Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2018”.

Dr inż. Jerzy Kozłowski, mgr inż. Wojciech Mikłasz i mgr Dariusz Lewandowski zostali docenieni za technologię otrzymywania stopów normowanych miedzi i aluminium z frakcji metalicznych pochodzących z przerobu odpadów zawierających metale nieżelazne. Technologia opracowana przez naukowców z IMN umożliwia odzyskiwanie miedzi i aluminium z surowców wtórnych. Surowce takie są pozyskiwane z materiałów organicznych, a użyte w nich metale separowane według rodzajów i przetapiane w piecu indukcyjnym. Dzięki temu możliwe jest znaczące zmniejszenie kosztów produkcji. Wynalazek „Sposób otrzymywania stopów normowanych miedzi i aluminium z frakcji metalicznych pochodzących z przerobu ZSEE lub kabli Cu i Al.” został opatentowany. (mf)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.