Niespokojny burzowy tydzień

Burza powstająca nad Gliwicami w dniu 30 kwietnia 2018 r.

 

Po ciepłym i spokojnym kwietniu, początek maja dał się we znaki mieszkańcom Gliwic. Najwięcej problemów stwarzały burze, które generowały nawalne opady deszczu oraz duże ilości gradu. Jak na razie najbardziej gwałtowna okazała się burza, która pojawiła się wieczorem 3 maja. Przez większą część miasta przeszły nawalne opady deszczu oraz nadzwyczaj duże opady gradu. W sumie Państwowa Straż Pożarna oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego interweniowały ponad 50 razy. Największe problemy stwarzały lokalne podtopienia oraz nieprzejezdne ulice. Suma opadów na terenie miasta (w zależności od lokalizacji deszczomierza) wyniosła od ok. 15 do nawet 32 l/m2. Dodatkowo topniejący grad powodował zwiększenie ilości napływającej wody, dlatego suma opadów punktowo mogła przekraczać ponad 40 l/m2 w ciągu godziny.

 

ul. Nowy Świat

ul. Dworska

ul. Wyczółkoskiego

 

Kolejna gwałtowna burza z intensywnymi opadami deszczu oraz gradu przeszła nad miastem 9 maja po godzinie 15. Tym razem sumy opadów nie przekraczały 15 l/m2, ale ponownie pojawiły się duże ilości gradu.

ul. Kaszubska

 

Prosimy o zachowanie czujności, ponieważ w następnych dniach ponownie możemy się spodziewać gwałtownych burz z intensywnymi opadami deszczu. Dlatego zachęcamy do śledzenia prognoz burzowych IMGW oraz do zapoznania się z poradnikiem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczącym burz.

 

Poniżej zamieszczany linki do alikacji Regionalny System Ostrzegania:

1. System Android

2. System iOS

3. System Windows 10