Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki zbliża się wielkimi krokami. Maszyna do świata wielkiego przemysłu wystartuje 9 czerwca przy Radiostacji. Na scenie wystąpią gwiazdy muzyki klubowej – Mandee, Maria Mathea i megapopularny C-BooL. Nie zabraknie też innych atrakcji – w planach jest rodzinny piknik i pasjonujące warsztaty.

Po dwóch latach miejskie obchody Industriady wracają pod Radiostację (ul. Tarnogórska 129). W tym roku hasło śląskiej imprezy to „Industria jest kobietą”, a symbolem tej edycji będzie w Gliwicach właśnie Radiostacja – modrzewiowa wieża, najwyższa wolno stojąca drewniana konstrukcja w Europie i Pomnik Historii – to tam rozpoczęła się II wojna światowa.

Ona ma siłę!

Pod hasłem „Tak, to ona..” kryje się rodzinny piknik z mnóstwem atrakcji. W programie między innymi kreatywne zajęcia ekoplastyczne oraz pokazy i warsztaty carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w... owocach! Industrialne kobiety nauczą się nie tylko sztuczek przydatnych w kuchni – na pikniku nie zabraknie też wielu gadżetów przydatnych w codziennym życiu. Wszyscy będą mogli poszaleć na karuzeli weneckiej i zajrzeć do oddziału Muzeum w Gliwicach, w którym będzie można zwiedzić wystawę stałą albo wziąć udział w warsztatach. Dzieci i dorośli zajrzą do maszynowni i sali nadajnika, w której sprawdzą, co słychać w radiu. W parku przy Radiostacji muzealnicy będą też prezentować doświadczenia, między innymi elektryczne i elektromagnetyczne. Rodzinny piknik zaplanowano między godz. 14.00 a 19.30, a oddział Muzeum w Gliwicach będzie czynny już od godz. 12.00.

Elektro-rytmy pod gołym niebem

Wieczorem, o godz. 19.30, przy Radiostacji wystąpią artyści sceny elektronicznej: gliwicki didżej, producent i remikser Mandee oraz szwedzka wokalistka Maria Mathea. Gwiazdą wieczoru będzie C-BooL, pyskowicki didżej doskonale znany miłośnikom muzyki klubowej i house. Jego single są notowane na liście AirPlay – Top i regularnie grane w stacjach radiowych. C-BooL triumfował także na imprezach muzycznych, takich jak Eska Music Awards i Polsat SuperHit Festiwal.

Kierunek: przemysłowe atrakcje

Na najbardziej interesującej trasie turystyki industrialnej w Polsce znajdują się aż trzy gliwickie obiekty. Poza Radiostacją Industriada zawita także do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37), który mieści się w dawnej maszynowni KWK Gliwice. Na co dzień można tam obejrzeć XIX-wieczne wyroby działającej w Gleiwitz Królewskiej Odlewni Żeliwa. Podczas Industriady muzealnicy zapraszają na atrakcje pod hasłem „Kobieta jest boginią – Industria jest kobietą”. Będzie można zobaczyć żeliwne wizerunki znanych gliwiczanek, zgłębić tajniki XIX-wiecznej mody, a nawet samodzielnie wykonać bransoletkę! Oddział Odlewnictwa Artystycznego zaprasza między godz. 12.00 a 18.00.

Trzeci obiekt na industrialnym szlaku to Muzeum Techniki Sanitarnej (ul. Edisona 16), odrestaurowany budynek dawnej przepompowni ścieków, który przypomina mały dworek. W placówce można zobaczyć, jak wyglądały dawne łazienki i dowiedzieć się, czy 100 lat temu myślano już o ekologii.

Spacerem na Industriadę

8 czerwca, w przededniu Industriady, zaplanowano w Gliwicach tak zwany Rozruch Maszyn, czyli innymi słowy – before party. Pod Industriadowym sztandarem kobiecości w Gliwicach odbędzie się spacer herstoryczny. Poprowadzą go kobiety przebrane za żony znanych górnośląskich przemysłowców – opowiedzą gliwickiego historie z kobiecego punktu widzenia i z kobietami w roli głównej. Początek trasy będzie zlokalizowany na Rynku, gdzie w kamienicy pod numerem 17 mieszkał John Baildon. Dalej uczestnicy zobaczą między innymi Willę Caro i gmach sądu, w którym niegdyś mieściła się rezydencja rodu Ballestremów. Koniec spaceru planowany jest przy dawnym Kanale Kłodnickim, obok Palmiarni Miejskiej. Początek imprezy około godz. 18.00, szczegółowe informacje są dostępne w Marinie Gliwice: mejlowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i telefonicznie (608-010-383).

Organizatorem Industriady jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Miasto Gliwice wspiera finansowo gliwicką odsłonę święta Szlaku Zabytków Techniki.

(mm)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.