Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

pytania

fot. K. Romankiewicz / UM Gliwice

Jakie wyzwania stoją przed zarządzającymi nowoczesnymi, błyskawicznie rozwijającymi się miastami? Jaka przyszłość czeka młodzież w Gliwicach? Uczniowie Górnośląskie Centrum Edukacyjnego mieli niepowtarzalną okazję do rozmowy na temat naszego miasta z jego gospodarzem, prezydentem Zygmuntem Frankiewiczem.

Młodych ludzi przede wszystkim interesowała przyszłość. Zwłaszcza zawodowa. Stąd pytania dotyczące rozwoju rynku pracy oraz możliwości znalezienia zatrudnienia w mieście, w którym póki co jeszcze się uczą, ale po zakończonej edukacji chcieliby pracować.

Nie zabrakło również pytań dotyczących rozwoju Gliwic. Uczniów ciekawił plan związany z modernizacją lotniska, funkcjonowanie widowiskowo-sportowej Areny Gliwice czy pomysł przekształcenia ulicy Zwycięstwa w przestrzeń przyjazną wszystkim uczestnikom ruchu. Padły też trudne pytania, o opiekę medyczną i pomoc w razie nagłych wypadków, oraz te bardziej osobiste, o ulubiony sposób spędzania wolnego czasu i wspomnienia ze szkoły średniej.

Dla miasta jest bardzo ważne, żeby mieszkańcy, w tym młodzi mieszkańcy, identyfikowali się ze swoją małą ojczyzną. Takie spotkania właśnie to wspierają. Później łatwiej się nam wszystkim żyje dlatego, że jeśli ludzie się interesują swoim najbliższym otoczeniem, to jest na wszystkim łatwiej – i tym, którzy rządzą miastem, i tym, którzy korzystają z różnych usług miejskich. To tworzy pewien klimat społeczny – mówił po spotkaniu Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Część dotyczyła form spędzania wolnego czasu czy dziedzin sportu, która uprawia prezydent. Z sali padły również pytania o wspomnienia dotyczące szkoły średniej oraz matury.

Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu, demokracji i samorządności uczą się na co dzień. Pomagają w tym zwłaszcza liczne akcje prowadzone w szkole, wskazujące młodym ludziom, jak ważny dla społeczeństwa jest ich głos. Młodzi ludzie biorą również udział w debatach i innych lokalnych wydarzeniach, by mieć wpływ na kształtowanie najbliższego otoczenia.