fot. materiały prasowe Muzeum w Gliwicach

Jeszcze nie opadły emocje po wyróżnieniu publikacji Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945) w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, a Muzeum w Gliwicach znów znalazło się w gronie najlepszych.

24 maja w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku. Honoruje się nimi najwybitniejsze przedsięwzięcia z zakresu działalności muzealnej w regionie. Zdobyć je można w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i dokonania z zakresu konserwacji. W tym roku Muzeum w Gliwicach zatriumfowało dwukrotnie.

W kategorii publikacja główną nagrodę przyznano książce Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945). W kategorii dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych główną nagrodę otrzymał projekt edukacyjny Mały muzealnik. Z rąk przewodniczącego Kapituły Konkursu, członka zarządu sejmiku śląskiego Henryka Mercika nagrody odebrali Anna Kwiecień – autorka Żeliwa…, Ewa Chudyba – autorka projektu Mały muzealnik oraz Grzegorz Krawczyk – dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Po raz pierwszy od 2012 roku, kiedy to główne nagrody w Konkursie przyznano publikacji Historia miasta Gliwice i wystawie Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta, Muzeum w Gliwicach może znów świętować podwójne zwycięstwo.

– Te nagrody to odzwierciedlenie i potwierdzenie konsekwentnej linii programowej, którą realizujemy w Muzeum w Gliwicach, starając się tworzyć instytucję jak najbardziej otwartą, maksymalnie dostępną dla odbiorcy i nastawioną na to, by dzielić się swoimi bogatymi zasobami. Jestem dumny, że wybrany przez nas kierunek i jakość naszych działań jest zauważana i doceniana – komentuje Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.