Fot. materiały BMZ Poland

Elektryczne autobusy turystyczne zasilane bateriami z Gliwic jeżdżą po ulicach Paryża. Wkrótce baterie gliwickiej firmy BMZ Poland będą stosowane również w pojazdach widokowych w Londynie i Amsterdamie.

Zlokalizowana w gliwickiej podstrefie ekonomicznej firma BMZ Poland specjalizuje się w produkcji inteligentnych systemów zasilania i magazynowania energii, opartych o technologię litowo-jonową. Na swoim koncie ma kilka innowacyjnych projektów, m.in. pierwszy w Europie projekt widokowego, dwupiętrowego autobusu elektrycznego, który powstał we współpracy z hiszpańską firmą UNVI.

Baterie z Gliwic mają duży zasięg, dlatego świetnie sprawdzają się w pokonujących większe odległości autobusach turystycznych. Baterie umieszczane są w komorze silnika lub na dachu pojazdu i nadzorowane przez system zarządzania oraz monitorowania baterii

Nasze baterie spełniają najnowsze europejskie normy dotyczące autobusów elektrycznych. Pojazdy elektryczne to przyszłość. Polska znajduje się na wysokim, trzecim miejscu w Europie pod względem liczby elektrycznej floty miejskiej. Przed nami są Niemcy i Włosi, za nami zaś Wielka Brytania i Holandia – mówi Łukasz Chrobak, dyrektor inwestycji w BMZ Poland.

BMZ Poland działa w Gliwicach od 2010 r. Zatrudnia ponad 800 osób i stale się rozbudowuje. W 2017 r. firma wybudowała własną siedzibę z nowoczesnymi halami produkcyjnymi, magazynami, laboratoriami badawczymi i biurami. Jesienią rozpocznie się budowa kolejnego magazynu i powierzchni biurowo-socjalnej. Specjaliści z Gliwic opracowali już system magazynowania energii na potrzeby gospodarstw domowych, małych i średnich firm oraz niewielkich zakładów produkcyjnych. Firma pracuje też nad rozwiązaniami, dzięki którym będzie można nie tylko wytwarzać i magazynować energię, ale i zarabiać na jej udostępnianiu. Chodzi o magazyny energii pochodzącej z odnawialnych źródeł - np. wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Obecnie grupa BMZ jest liderem wśród europejskich producentów zestawów akumulatorowych dla przemysłu ogrodniczego, rowerowego, medycznego i rynku szeroko pojętych elektronarzędzi. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji inteligentnych systemów podtrzymywania energii, bazując na ogniwach litowo-jonowych. (mf)