GBO

W 2019 r., w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, na 21 gliwickich osiedlach w sumie zostanie zrealizowanych 86 zaproponowanych przez gliwiczan zadań. Cieszy fakt, że mieszkańcy aktywnie wzięli udział w projekcie i dla każdej osiedlowej listy zadań został przekroczony minimalny wymagany próg frekwencyjny. Tym razem do dyspozycji mieszkańców była kwota 6 mln zł.

Gliwiczanie zgłaszają coraz więcej wniosków w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Z każdym rokiem coraz większa suma jest też przeznaczana na ich realizację. W 2019 roku w ramach Gliwickiego Budżetu zostanie zrealizowanych 86 zadań spośród 206 poddanych pod głosowanie. Co ważne, będą to propozycje ze wszystkich 21 gliwickich osiedli, bo dla każdej osiedlowej listy zadań przekroczony został minimalny wymagany próg frekwencyjny. 79 zadań zostało wyłonionych w ramach puli podstawowej, a 7 w puli dla aktywnych, na osiedlach z największą frekwencją (Ostropa, Bojków, Stare Gliwice, Czechowice, Łabędy, Wojska Polskiego, Zatorze).

Tym razem do dyspozycji mieszkańców była największa jak dotąd kwota 6 mln zł.

Łączny szacowany koszt na zadania do realizacji w 2019 r. z puli podstawowej wynosi 5 457 700 zł, a na zadania z puli dla aktywnych 538 800 zł. Do realizacji trafią przede wszystkim zadania, w efekcie których pojawią się nowe przestrzenie do spędzania wolnego czasu oraz zajęcia wzbogacające osiedlowe oferty ogólnodostępnych zajęć kulturalnych i rekreacyjnych w osiedlach. Kolejna grupa zadań to – podobnie jak w latach ubiegłych – przedsięwzięcia inwestycyjne dotyczące np. dróg, chodników, miejsc parkingowych czy też oświetlenia.

Jak głosowali gliwiczanie?

W sumie oddano 23 051 głosów: 14 584 w formie papierowej i 8 467 w wersji elektronicznej. Głosów nieważnych było 3 939 (większość z nich ze względu na brak potwierdzenia linkiem aktywacyjnym głosu elektronicznego), co oznacza, że pod uwagę brano głosy 19 112 osób.

Jak co roku, w związku z obowiązującą w Gliwickim Budżecie Obywatelskim zasadą, by maksymalna część kwoty przyznanej na dane osiedle trafiała właśnie w to konkretne miejsce, do realizacji kierowane są również zadania, dla których oddano nieliczne, w tym pojedyncze głosy – mówi Katarzyna Śpiewok, dyrektor Urzędu Miejskiego w Gliwicach. – Na ubiegłorocznych spotkaniach ewaluacyjnych dyskutowaliśmy ten temat. Rekomendowałam pozostawienie sposobu kwalifikacji zadań bez zmian, gdyż mieszkańcy podkreślali, że posiadając tylko jeden głos kierują go przede wszystkim na zadania większe, z reguły inwestycyjne, co nie przesądza o braku zainteresowania udziałem w ogólnodostępnych przedsięwzięciach kulturalnych, edukacyjnych, czy sportowych. Faktycznie, dotychczas w efekcie budżetu obywatelskiego zrealizowano prawie 40. tego typu zadań i wszystkie cieszyły się zainteresowaniem. (mf/BPR)

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI można znaleźć w zakładce Gliwicki Budżet Obywatelski.


Dodaj komentarz

Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Kod antyspamowy
Odśwież