Profesjonalną obróbką tworzyw nadal zajmuje się dość mało przedsiębiorstw w naszym kraju. Nadanie materiałowi nowych cech nie jest prostym zadaniem. Aby tego dokonać trzeba dysponować nie tylko nowoczesnymi maszynami, ale też ogromnym doświadczeniem. Poniżej umieściliśmy kilka informacji dotyczących najpopularniejszych technik obróbki materiałów.
Czym jest obróbka?
Definicja mówi, że obróbka jest procesem polegającym na stworzeniu z surowca gotowego produktu. Osiągnięcie zamierzonego celu jest możliwe tylko wtedy, gdy obróbka przebiega zgodnie założeniami wytycznymi technologicznymi i z wykorzystaniem specjalnych narzędzi i maszyn. W obecnej chwili istnieje wiele technik obróbki, poniżej postaramy się opisać tylko te najważniejsze.
Obróbka skrawaniem
Obróbka skrawaniem to nic innego jak klasyczna obróbka mechaniczna. Wykorzystuje się ją zazwyczaj by zmienić parametry stali, można ją jednak wykorzystać również w przypadku innych materiałów takich jak na przykład drewno czy tworzywa sztuczne.
Jedną z technik obróbki skrawaniem jest frezowanie. W czasie tego procesu zazwyczaj obrabiany materiał wykonuje ruch posuwany natomiast narzędzie ruch obrotowy. Maszyna wykorzystywana do tego typu obróbki nazywana jest frezarką.
Tworzywa sztuczne są specyficznym materiałem. Do ich obróbki wykorzystuje się inne metody i maszyny. Do obróbki skrawanie tworzyw sztucznych wykorzystuje się miedzy innymi takie techniki jak: gięcie, toczenie czy piłowanie.
Obróbka laserem
Do obróbki materiałów coraz częściej wykorzystuje się wiązkę laserową. Specjaliści twierdzą, że jedną z licznych zalet tego rozwiązania jest duża precyzja oraz fakt, że otrzymany gotowy produkt nie wymaga już dalszej obróbki.
Co bardzo ważne wbrew obiegowej opinii wiązka laserowa może być wykorzystana do obróbki różnych materiałów a nie tylko metalu. Cięcie laserem sprawdza się bardzo dobrze również w przypadku takich materiałów jak między innymi: tworzywa sztuczne, drewno i ceramika.
Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku różnych materiałów konieczne będzie zastosowanie innego rodzaju cięcia laserowego. Obecnie najpopularniejsze techniki cięcia z wykorzystaniem lasera to:
- cięcie przez odparowanie,
- cięcie przez wypalanie,
- cięcie przez topienie oraz wydmuchiwanie,
- tworzenie pęknięć termicznych.
Należy, zatem przyjąć, że pod określeniem „obróbka laserem” kryje się tak naprawdę wiele bardzo różniących się metod. Co nie zmienia faktu, że laser coraz wyraźniej wypiera z rynku klasyczne techniki obróbki.