UM Gliwice: Gliwiczanin z Paszportem Polityki”
Aleksander Nowak (fot. M. Sokalska)
Kompozytor Aleksander Nowak został uhonorowany nagrodą tygodnika Polityka” w kategorii muzyka poważna. Urodzony w Gliwicach artysta został nagrodzony za osiągnięcia artystyczne w 2018 roku.
Ubiegły rok to był bardzo pracowity czas dla Aleksandra Nowaka. Na festiwalu Sacrum Profanum została premierowo wykonana opera ahat ilī siostra bogów” , która była na ustach najważniejszych krytyków muzycznych w kraju. Podczas festiwalu Warszawska Jesień został natomiast zaprezentowany utwór do słów” , a na festiwalu Auksodrone zabrzmiała kompozycja La la la”. Wszystkie dzieła spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem i zaowocowały świetnymi recenzjami oraz Paszportem Polityki”.
Opera Aleksandra Nowaka z librettem popularnej pisarki Olgi Tokarczuk (opartym na jej książce Anna In w grobowcach świata”) ahat ilī siostra bogów” była niewątpliwie wydarzeniem muzycznym 2018 roku. Twórcy wykorzystali jeden z najstarszych mitów ludzkości sumeryjską opowieść o Inannie, bogini miłości i wojny. Postaci śpiewały nie tylko we współczesnym języku angielskim, ale też językach dawnych: akadyjskim, łacińskim, starogreckim, prasłowiańskim oraz azteckim. Aleksander Nowak skomponował muzykę na zamówienie festiwalu Sacrum Profanum.
Dr hab. Aleksander Nowak jest kompozytorem i pedagogiem. Pracuje jako wykładowca w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2006 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury. Utwory Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele. Dorastał w Gliwicach jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego. Muzykiem jest także jego brat to Cezary Nowak, czyli popularny CeZiK.
Warto zaznaczyć, że w kategorii muzyka poważna w całej historii Paszportów Polityki” tylko trzykrotnie nagroda trafiała do kompozytorów. Przed Nowakiem otrzymali ją Agata Zubel i Paweł Mykietyn obecnie zaliczani do grona najważniejszych polskich twórców muzycznych. Także kariera Aleksandra Nowaka z roku na rok nabiera coraz większego rozpędu. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! (mm)
Autor: krystian