Wszystko o zdrowiu
„Bądź zdrów” to tytuł VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która w dniach 21-22 stycznia odbywała się w Paniówkach.

- Dziękuję za wszystko, co robicie dla zdrowia Polaków – mówił do jej uczestników prof. Maran Zembala, który wygłosił wykład inauguracyjny. – Wasz wkład w to, byśmy byli zdrowi, jest trudny do przecenienia. Niejednokrotnie tego doświadczyłem, kierując Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Słowa te kierował do przedstawicieli trzech instytucji – współorganizatorów konferencji: Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Higienicznego. Zgromadziła ona duże grono osób związanych ze służbami sanitarnymi, a także odpowiedzialnych za ich funkcjonowanie. Gośćmi specjalnymi byli m.in. posłowie Barbara Dziuk i Mariusz Trepka, wicewojewoda Robert Magdziarz oraz starosta gliwicki Waldemar Dombek.

Konferencja miała wyjątkowy charakter – zorganizowana została z okazji 100-lecia istnienia służb sanitarnych w Polsce, 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 120-lecia Polskiego Towarzystwa Higienicznego. Z tej okazji serdeczne życzenia i gratulacje złożył na ręce prowadzącej konferencję lek. med. Urszuli Mendery-Bożek – śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – dr hab. n. med. Damian Czyżewski.

Podczas konferencji zaprezentowały się wszystkie 20 powiatowe jednostki inspekcji sanitarnej, działające w woj. śląskim, w tym także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach, która swym zasięgiem obejmuje m.in. powiat gliwicki.

Na program konferencji złożyło się kilkanaście wykładów. Pierwszy wygłosił dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny oraz konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. Poświęcony był szkodliwości palenia papierosów i nosił tytuł „Polska wolna od tytoniu 2030. Rola Państwowej Inspekcji Sanitarnej w realizacji działań antytytoniowych”. – Obecnie w Polsce 24 procent społeczeństwa to palacze – mówił Jarosław Pinkas. – I choć liczba ta systematycznie się obniża, pojawiają się nowe zagrożenia, takie jak e-papierosy czy produkty podgrzewające tytoń. Trzeba zaś pamiętać, że jedna trzecia  osób rozpoczynających palenie umrze z powodu chorób odtytoniowych.

Tematyka pierwszego dnia konferencji związana była z zagadnieniami „Człowiek i środowisko”. Wygłoszone wykłady dotyczyły m.in. takich zagadnień jak czynniki środowiskowe rozwoju chorób niezakaźnych czy wpływ smogu na zdrowie. Drugi dzień poświęcono wyzwaniom zdrowia publicznego, jaki są m.in. profilaktyka schorzeń u dzieci, zapobieganie zachorowaniom na nadwagę i otyłość czy populacyjne szczepienia przeciw HPV.

- Temat zdrowia jest bardzo ważny dla nas wszystkich – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Cieszy mnie, że ta międzynarodowa konferencja odbywa się właśnie u nas, w powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice, w sołectwie Paniówki. Biorą w niej udział świetni fachowcy i utytułowani prelegenci, co gwarantuje wysoki poziom obrad oraz wzbogacenie wiedzy na temat najnowszych osiągnięć i wyzwań służb sanitarnych.