paleniska Fot. UM Gliwice

Choć śląska uchwała antysmogowa zakazuje wykorzystywania w systemach grzewczych opału słabej jakości, nadal zdarza się, że mieszkańcy wrzucają do pieca fragmenty mebli, plastikowe butelki i inne śmieci. W takich wypadkach do akcji wkracza Straż Miejska. W 2018 r. strażnicy przeprowadzili ponad 2 tys. kontroli domowych palenisk. Tylko w styczniu br. nałożono 11 mandatów.

Zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową, zabrania się spalania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%, a także drewna, którego wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi mandat w wysokości do 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu oznacza skierowanie przez strażników wniosku do sądu. Ten może nałożyć grzywnę nawet do 5000 zł.

Gliwicka Straż Miejska prowadzi regularne kontrole domowych palenisk, często w konsekwencji zgłoszeń zaniepokojonych sąsiadów „truciciela”. -Doraźne kontrole prowadzone są także w czasie standardowych patroli. Jeżeli strażnicy poczują niepokojący gryzący zapach albo zauważą dziwny kolor dymu wydobywającego się z pobliskiego komina, wkraczają do akcji-wyjaśnia Bożena Frej, Naczelnik Wydziału Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Gliwicach. W ubiegłym roku skontrolowano 2332 nieruchomości, mandaty nałożono w 72 przypadkach. W styczniu br. przeprowadzono ponad 300 kontroli i wystawiono 11 mandatów.

- Naszym zdaniem najważniejsza jest edukacja, ponieważ niektórzy nadal nie rozumieją, że paląc np. stare meble trują przede wszystkim samych siebie, dzieci, sąsiadów. Dlatego oprócz działań prewencyjnych i kontrolnych, prowadzimy także akcje edukacyjne - tłumaczy Bożena Frej, Naczelnik Wydziału Profilaktyki i Komunikacji Społecznej, Straży Miejskiej w Gliwicach.

Warto wiedzieć, że strażnicy mają prawo wejść do każdego domu, w którym zachodzi podejrzenie stosowania niewłaściwego opału. Uprawnienia funkcjonariuszy w tym zakresie określa art. 379 ustawy prawo ochrony środowiska. Po każdej takiej interwencji sporządzany jest protokół z kontroli spalania.(mw)