Wieluń Zbombardowany przez Luftwaffe Wieluń (fot. domena publiczna)

2 marca w Willi Caro rozpocznie się nowy cykl wykładów „Godzina próby. Polacy podczas II wojny światowej”. Spotkania wpisują się w obchody 80. rocznicy wybuchu największej wojny światowej w historii.

Podczas pierwszego wykładu historyk Michał Miwa-Młot opowie o kampanii wrześniowej. Odczaruje mity i przytoczy kilka faktów, między innymi historię majora Henryka „Hubala” Dobrzańskiego. Był nazywany ostatnim żołnierzem września. Po bitwie pod Kockiem (ostatniej bitwie kampanii toczonej przez regularne wojsko) nie złożył broni. Przeszedł do partyzantki i zginął z rąk Wehrmachtu w 1940 roku. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).

Wykłady Miwy-Młota będą organizowane aż do stycznia 2020 roku. Podczas 9 spotkań poznamy dużo interesujących faktów na temat udziału Polaków w II wojny światowej. Będzie mowa między innymi o Polskim Państwie Podziemnym, akcji „Burza” i żołnierzach wyklętych. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Organizatorem wykładów jest Muzeum w Gliwicach. (mm)