Zawiasy meblowe – zastosowanie oraz ich rodzaje

Zawiasy meblowe to elementarna część okuć meblowych, która umożliwia m.in. mocowanie frontów do korpusu szafki, aby można było ją bezproblemowo otwierać i zamykać. Jeżeli chcemy mieć pewność, że cała konstrukcja będzie dobrze wyglądała, przy jednoczesnej funkcjonalności, należy wiedzieć co nieco na ich temat.

Podstawowe rodzaje

Obszerny rynek, oferuje nam zawiasy meblowe w wielu konfiguracjach. Ze względu na ich zastosowanie, można je podzielić na:

  • Zawiasy puszkowe, czyli rozwiązanie, które jest bardzo uniwersalne i często wykorzystywane przez zakłady stolarskie. Ich największymi zaletami jest banalnie prosta regulacja i łatwy montaż. Aby zamontować puszkowe zawiasy do szafek, potrzebna będzie wyłącznie wiertarka lub wkrętak oraz odpowiednie wiertło.
  • Zawiasy tłoczkowe, które wykorzystuje się, kiedy nie ma możliwości wykonania otworów odpowiednich dla puszki zawiasu standardowego. Ich montaż wymaga zastosowania wkrętów.
  • Zawiasy cylindryczne, sprawdzą się szczególnie kiedy mamy do czynienia z rozkładanym blatem.
  • Zawiasy do szkła – podczas ich montażu nie trzeba wiercić w szkle, wystarczy zastosowanie klasycznej nakrętki i śruby zaciskowej.
  • Zawiasy kątowe, które mogą przejawiać określone kąty otwarcia. Najczęściej stosowane są w wypadku szafek narożnych.
  • Zawiasy uzupełniające, pomagają uzupełnić zawiasy, które posiadają spory kąt rozwarcia. Swoje zastosowanie znajdują w narożnych szafkach z łamanymi drzwiami.
  • Zawiasy splatane – sprawdzają się w wypadku łamanych drzwi, które stykają się krawędziami ze sobą. Często nazywa się je też zawiasami skrzydełkowymi.
  • Zawiasy środkowe, które swoje zastosowanie znajdują w wypadku uchylno-składanych frontów w szafkach wiszących u góry.
  • Zawiasy do zabudowy lodówek – Pozwalają na wykonanie jednej konstrukcji z mebla i lodówki, dzięki czemu otwierając drzwi mebla, otwiera się także lodówka.

Zawiasy meblowe i drzwi szafki

Zawiasy do szafki, muszą być odpowiednie do ich rodzaju, ale też powinny uwzględniać sposób jej otwierania oraz grubość materiału wykonania. W sytuacji, kiedy drzwi szafki umiejscowione są na zewnątrz korpusu mebla, postawić należy na zawiasy nakładane. Co ważne, przed ich montażem warto zorientować się, czy po bokach szafki jest dostateczna ilość wolnej przestrzeni. Jest to o tyle istotne, ponieważ umożliwi to swobodne otwieranie szafki. Jeżeli drzwi znajdują się wewnątrz, postawmy na wpuszczane zawiasy.

Zawiasy meblowe i ich specjalne funkcje

Jeżeli zdecydujemy się na nowocześniejsze zawiasy, zyskamy możliwość skorzystania z ich dodatkowych funkcjonalności. Pomogą one usprawnić codzienne użytkowanie mebli, ale też znacznie przedłużą ich żywotność. Wymienić można kilka najważniejszych:

  • Samodociąg, czyli samoczynne otwieranie i domykanie. Pozwoli to także wyhamować drzwiczki, które zostały potraktowane ze zbyt dużą siłą, zapobiegając przy tym trzaskaniu.
  • Otwieranie samoczynne, stosuje się w coraz popularniejszych szafkach bezuchwytowych. W meblach tego typu wykorzystuje się technologię push to open. Oznacza to, że już podczas delikatnego naciśnięcia frontu, bez użycia dużej siły, szafka zostanie bezproblemowo otwarta.
  • Ciche domykanie – jeżeli drzwi będą zamknięte z dużym impetem, pomoże to zabezpieczyć je przed jakimikolwiek uszkodzeniami, chroniąc także korpus szafki.
  • Szeroki kąt otwarcia, najczęściej jest wykorzystywany, kiedy mamy do czynienia z szafkami typu cargo lub posiadającymi szuflady wewnętrzne. Zawiasy meblowe tego typu, charakteryzują się głównie zerowym uskokiem. Jako, że możliwy jest bardzo szeroki kąt otwarcia, szuflady mogą być wysuwane w bardzo komfortowy sposób i nie zachodzi konieczność montażu listew dystansowych. Ponadto, rozwiązanie to idealnie nadaje się do wykorzystania w szafkach narożnikowych.

Jako, że rynek oferuje wiele możliwości co do zawiasów meblowych, z pewnością każdemu uda się wybrać odpowiednie elementy, pasujące do każdej szafki. Są one także bardzo proste w naprawie, w wielu przypadkach jesteśmy w stanie dokonać tego samodzielnie.