Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

ośrodek uśmiercania w Saksonii Budynek C16 byłego ośrodka uśmiercania w ramach akcji T4 w Pirna-Sonnenstein, gdzie w piwnicy znajdowała się komora gazowa. Zdjęcie wykonane w 1994 roku (fot. Stiftung Sächsische Gedenkstätten / Gedenkstätte Pirna-Sonnenstein)

22 marca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich zostanie otwarta wystawa „Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945”. Ekspozycja upamiętnia ofiary brutalnej akcji T4 na terenie Śląska.

Program eksterminacji osób chorych psychicznie był przez nazistów cynicznie nazywany eutanazją. Ofiarami akcji T4 byli chorzy na schizofrenię, padaczkę, pląsawicę Huntingtona, osoby z wadami rozwojowymi. Wszyscy, których hitlerowski reżim uznał za „niewartych życia”. W oddziale Muzeum w Gliwicach przy ul. Poniatowskiego 14 będzie można zwiedzić dwujęzyczną wystawę, która przywraca pamięć o niewinnych zgładzonych podczas II wojny światowej.

Co ważne, a często przeoczane; istnieje bezpośredni związek pomiędzy rozpoczętą w 1939 r. eutanazją a późniejszym „ostatecznym rozwiązaniem”. Odpowiedzialni za funkcjonowanie obozów zagłady w Sobiborze, Bełżcu czy w Treblince pierwsze doświadczenia w masowym zabijaniu zdobywali bowiem właśnie podczas „T4” – mówi dr hab. Grzegorz Bębnik z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa zostanie otwarta 22 marca o godz. 17.00. Gośćmi gliwickiego muzeum będą Hagen Markwardt z Saksońskiego Miejsca Pamięci Pirna-Sonnenstein, w którym powstała ekspozycja, oraz dr Dietmar Schulze, który zarysuje historyczne tło akcji T4. Wstęp na wernisaż jest wolny. Wystawę w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich będzie można oglądać do 28 kwietnia. (mm)