Krzikopa Krzikopa, z prawej strony gliwiczanie – Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz (fot. materiały promocyjne)

Gliwicko-chorzowska grupa folkowa o swojsko brzmiącej nazwie Krzikopa zakwalifikowała się do finału festiwalu Nowa Tradycja. Muzycy ze Śląska zmierzą się z najbardziej obiecującymi wykonawcami z kręgu muzyki folkowej na najważniejszym tego typu konkursie w Polsce.

Skład finałowej jedenastki wyłoniło jury, któemu przewodniczył Józef Broda, multiinstrumentalista i pedagog. Festiwal Nowa Tradycja jest organizowany od przeszło 20 lat przez Polskie Radio i promuje wykonawców inspirujących się polską muzyką ludową. Na Nowej Tradycji rozpoczęły się kariery takich gwiazd folku, jak Kapela ze Wsi Warszawa czy Kwadrofonik.

W tym roku przed szansą na wyróżnienie w konkursie stoi, już po raz drugi, zespół Krzikopa. Współtworzą go gliwiczanie. Katarzyna Dudziak w Krzikopie śpiewa i gra na bębnie. W 2017 roku wywalczyła II miejsce w kategorii solistów wokalistów na III Turnieju Muzyków Prawdziwych. Mateusz Dyszkiewicz jest głównym autorem utworów grupy. Komponuje, aranżuje i gra na akordeonie.

Przypominamy także, że album „Krzikopa” nagrany przez grupę Krzikopa zdobył nominację do Folkowego Fonogramu Roku. Dziennikarze muzyczni wybrali płytę do najlepszej dziewiątki albumów folkowych 2018 roku. Werdykt jury zostanie ogłoszony podczas tegorocznego festiwalu Nowa Tradycja, który rozpocznie się 16 maja. (mm)