Dla każdego coś dobrego, czyli słodycze

Niewiele jest takich rzeczy, które absolutnie każdy z nas lubi. Choć może nie wszyscy spożywają je tak samo często, to jednak słodyczy wszyscy kiedyś próbowaliśmy i przepadamy za nimi niezależnie od wieku. Nawet najwięksi przeciwnicy cukru propagujący zdrowe odżywianie chętnie ich spróbują od czasu do czasu.

Grunt to równowaga

Słodycze to cukier i nierzadko puste kalorie. A z drugiej strony przyjemność, której nie można się oprzeć. Ale czy wyrzucić całkiem z diety słodkości? Samo odrzucenie ich nie sprawi, że będziemy bardziej fit, jeśli w naszym życiu nie ma aktywności fizycznej, a mięso smażymy na głębokim tłuszczu. Lepiej pozwolić sobie na czekoladę lub ciasto do kawy, a później wyjść na jogging lub zrobić brzuszki. Wtedy nie tylko spalimy kalorie, ale i zadbamy o nasze ciało oraz wyrobimy sobie kondycję. Pozwól sobie od czasu do czasu na batonika lub ciasteczka, a zamiast jechać windą na piąte piętro po prostu idź po schodach. Nie ma sensu odmawiać sobie słodyczy, bo życie jest za krótkie, aby się katować. Dajmy się skusić słodyczom od czasu do czasu!

Ciekawostki

Niekiedy można spotykać się ze specyficznym białym nalotem na tabliczce czekolady. Nie identyfikujmy go jednak z oznaką nieświeżości produktu! W rzeczywistości są to wytrącone cząstki tłuszczu, które nie wpływają na jakoś artykułu. Taką czekoladę można bezpiecznie zjeść. Taki osad pojawia się wtedy, kiedy warunki przechowywania były niewłaściwe, np. nieodpowiednia temperatura. Jeśli jednak nie ufamy białym plamkom, nie wyrzucajmy produktu, a wykorzystajmy go w postaci roztopionej do deserów.

W Europie z produkcji najlepszej czekolady słynie Belgia. Podbiła serca Belgów już w XVII wieku, kiedy ich ziemie okupowali Hiszpanie. Później zaś w XX wieku Belgia rozpoczęła import owoców kakaowca z Kongo, które było jej kolonią.

Owoc kakaowca to kakao. Posiada grubą skórę do 3 cm. Wewnątrz znajduje się masa przypominająca smakiem lemoniadę. W środku znajduje się od 30 do 50 dużych nasion, które są bazą w produkcji czekolady.

Dlaczego karmel jest aż taki słodki? Składa się bowiem z samego cukru! Jeśli roztopimy cukier w bardzo wysokiej temperaturze, to otrzymamy właśnie karmel. Należy robić to jednak umiejętnie, podgrzewać trzeba długo, a przede wszystkim należy zachować ostrożność, ponieważ bardzo łatwo można przypalić i zepsuć całą masę. Jeśli do tego dodamy mleka, powstanie nam przepyszny kajmak.