Tak jak zapowiadano w ubiegłym roku, miasto wybuduje nowy szpital miejski – na korzystnie usytuowanej miejskiej działce przy skrzyżowaniu ulic Kujawskiej i Ceglarskiej. To rozwiązanie zdecydowanie najlepsze z punktu widzenia potrzeb mieszkańców. Obecnie rusza procedura przetargowa związana z projektem budowy kompleksu szpitalnego.
Za najbardziej racjonalne miasto uznało wybudowanie nowego, optymalnie usytuowanego kompleksu szpitalnego, który pomieści wszystkie oddziały placówki wraz z koniecznym zapleczem. Pozwoli to na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem starych budynków szpitalnych, a jednocześnie umożliwi podniesienie poziomu specjalizacji świadczeń medycznych i zapewnienie mieszkańcom Gliwic wysokiego standardu leczenia w nowoczesnej placówce medycznej. Placówka nie będzie m.in. borykała się z kosztami i uciążliwościami transportu pomiędzy kilkoma budynkami, a nowa lokalizacja szpitala da możliwość zaplanowania odpowiedniej infrastruktury, w tym adekwatnej do potrzeb liczby miejsc parkingowych oraz parku dla pacjentów i osób ich odwiedzających. Położenie lecznicy w sąsiedztwie zjazdu DTŚ powinno być także sporym udogodnieniem dla mieszkańców miasta i powiatu, korzystających z oferty przychodni przyszpitalnych.
Nowy kompleks szpitalny będzie wznoszony na miejskiej działce przy skrzyżowaniu ulic Kujawskiej i Ceglarskiej. Do 2024 roku powinien tam powstać wielooddziałowy szpital z izbą przyjęć, dwoma SOR-ami (dla dorosłych i dzieci), zespołem przychodni przyszpitalnych oraz lądowiskiem helikopterów. Dodatkowo na terenie szpitala znajdą się obiekty towarzyszące, parkingi i park.
Ogłoszenie przetargowe miasta, dotyczące opracowania projektu budowy budynku szpitala miejskiego w Gliwicach, ukazało się właśnie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Przewidziano w nim m.in. przygotowanie dwóch koncepcji projektowych kompleksu szpitalnego wraz z wizualizacjami oraz opisem.