Trwający okres wakacyjny zachęca ludzi do skorzystania z uroków podróży zagranicznych. Osoby, które chcą skorzystać z last minute z Katowic chętnie korzystają z usług Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Są to w większości ludzie doświadczeni w podróżach, którzy wybierają co roku ten sam sposób wyjazdu na wczasy. Zwykły Kowalski wybierający się po raz pierwszy na wakacje staje przed dylematem wyboru miejsca z którego mógłby odlecieć na upragniony wypoczynek.

Doskonałym wyborem jest lotnisko, które znajduje się nieopodal centrum dużej aglomeracji z którego można polecieć na wakacje last minute z Katowic – dodatkowo łatwy dojazd własny lub transfer na lotnisko przy pomocy komunikacji autobusowej. Lotnisko w Pyrzowicach znajduje się około 30 km na północ od centrum Katowic i obsługuje rocznie około 5,5 mln pasażerów. Niedaleko terminali lotniczych znajdują się parkingi płatne oraz bezpłatne. Miejsce na takim parkingu możemy zarezerwować online. Parkingi dysponują następującą ilością miejsc – parking pierwszy to 1242 miejsca na pojazdy, parking drugi jest znacznie większy i oferuje 2300 miejsc, natomiast parking trzeci jest najmniejszy – oferuje 380 miejsc. Dla bardziej wymagających jest możliwość skorzystania z parkingu premium, który znajduje się zaraz bezpośrednio obok terminalu przylotowego C.

W kwestii terminali lotnisko dysponuje trzema – dwa służą do odlotów (A oraz B), oraz jeden – terminal C – służy do przylotów.

Każdy terminal lotniskowy dysponuje sklepami i restauracjami. W oczekiwaniu na przylot lub odlot, do dyspozycji pasażerów został oddany Taras Widokowy umiejscowiony na poziomie +2, w Terminalu B. Jest on czynny całą dobę, a wejście na niego kosztuje symboliczną złotówkę. Opłatę należy uiścić w automacie, zaraz przy wejściu. Warto wspomnieć, że jest to najdłuższy taras widokowy – liczy on aż 180 metrów długości i gwarantuje niezapomniane wrażenia.

W Terminalu B znajduje się również kaplica ekumeniczna, która została otwarta i poświęcona przez Księdza Biskupa Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka w 2009 roku. Jest ona ogólnodostępna.

Na lotnisku znajdują się również punkty w których można wynająć samochód. Natomiast osoby z dziećmi mogą skorzystać ze Strefy Malucha, która to strefa znajduje się w części ogólnodostępnej na I piętrze Terminala B.