Kiedyś malowanie na ścianach było jedynie przejawem wandalizmu. Na szczęście w dzisiejszych czasach malunki ścienne stają się powoli dziełem artystycznym, który ubogaca i uatrakcyjnia szare budynki i dodaje im unikalnego charakteru. Dekoracyjne malowanie ścian zostało wynalezione już w starożytności, a więc przed tysiącleciami. Zmieniało się jednak na przestrzeni lat. Pojawiły się nowe metody i sposoby, dzięki którym możliwe jest jeszcze bardziej naturalne i bardziej rzeczywiste odwzorowanie malunków na ścianie. Wielkie przedsiębiorstwa, takie jak Coca-cola, Red Bull i inne, dostrzegły w tej gałęzi sztuki ciekawą alternatywę dla zwyczajnej reklamy.

Ozdobne malowanie ścian wykonywało się kiedyś za pomocą farby z węgla drzewnego, a zamiast pędzla stosowali mech, włosy lub nawet sierść, a przy braku tego typu rzeczy, stosowało się po prostu własne palce. Malarstwo dekoracyjne rozwinęło się z czasem, zyskując coraz większe zainteresowanie. Pomimo trudnych metod nanoszenia farb na mokry tynk – czyli tzw. malowania freskowego – ten sposób wyrażania siebie wciąż zyskiwał na popularności. Na ścianach pojawiają się nowe murale, które dodają nowego ducha starym elewacjom i uatrakcyjniają wygląd dla całego miasta lub miejscowości.

Malowanie dekoracyjne stało się ważnym aspektem komercyjnym dla przedsiębiorstw. Można dzięki temu wykreować swoją markę i przyciągnąć więcej osób zainteresowanych tego typu reklamą. Dekoracja spełnia wtedy rolę komercyjną, promując markę, produkt bez żadnych negatywnych następstw. Dodatkowo jeśli sam malunek wkomponuje się w historię danego miejsca lub miasta, może stanowić ciekawe miejsce turystyczne. Z pewnością malunki na ścianach prezentują się znacznie lepiej od zwykłych bilbordów lub innych tego typu plakatów, które stały się już powszechne i niczym nie zaskakujące.

Jaki efekt dla zwykłego mieszańca mogą mieć takie ozdobnie pomalowane ściany? Oprócz efektu estetycznego, stanowi to ciekawe miejsce do spędzania wolnego czasu lub miejsce w którym można sfotografować się na ich tle. Takie zdjęcie gdy trafi do Internetu stanowi dodatkowy aspekt promocyjny dla danego muralu, więcej na ten temat pod tym linkiem.