Górska wyprawa

Podjęliśmy decyzję o wyprawie w góry, ale czy mamy pewność, że jesteśmy przygotowani na trudy takiej wyprawy?

Kluczową kwestią nie jest to gdzie, ale jak i co z sobą zabrać na taką wyprawę. Góry to odosobniony teren i takie wyprawy mogą być męczące. Dlatego w pierwszej kolejności należy pomyśleć o odpowiednim obuwiu. Zapomnij o wygodnych klapkach, a tym bardziej o szpilkach. Nie będzie okazji, aby z tego skorzystać. Górskie szlaki to miejsca gdzie ciężko lub prawie niemożliwie dostać się samochodem, niezależnie od tego czy jest on dostosowany do nierównego, górskiego terenu. Jeśli okaleczymy nogę lub ją zwichniemy nie możemy liczyć na szybką pomoc - nie pojawi się karetka, a wezwanie służb ratowniczych może nas narazić na koszty związane z niepotrzebnym wezwaniem śmigłowca.

Buty powinny być wygodne, ale też wytrzymałe i przewiewne. Niezależnie od pory roku buty trekkingowe sprawdzą się doskonale. Buty tego rodzaju są wodoodporne, więc w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych możemy liczyć na to, że dostatecznie nas ochronią. W zależności od miejsca w które chcemy się udać, możemy zabrać ze sobą buty trekkingowe wysokie, które sprawdzą się w trudnych i nieprzewidzianych warunkach pogodowych lub buty trekkingowe niskie, które mogą być wygodniejsze i stanowią wystarczającą ochronę przed błotem i wodą. Alternatywą dla tych butów są zwykłe buty sportowe. Są wygodne, wytrzymałe i stanowią dobrą ochronę na nierówny górski teren.

Jeśli planujemy dłuższą wyprawę to jednak warto zaopatrzyć się w ich dodatkową parę, bo nawet najlepsze obuwie sportowe może nie sprostać próbie czasu, szczególnie jeśli planujemy ekstremalną wyprawę.

Na górską wyprawę warto trzeba jeszcze zabrać jakiś wytrzymały plecak i najlepiej dodatkowe ubranie. Nie można też zapomnieć o prowiancie - czyli coś do skonsumowania i dużo wody, szczególnie jeśli wybieramy się w góry w sezonie wiosennym lub letnim. Dodatkowe ubranie przyda nam się w sytuacji w której dopadnie nas burza lub ulewny deszcz. Pogoda w górach bywa bardzo niestabilna ze względu na ukształtowanie, więc całkiem prawdopodobne jest, że z temperatury około 30 stopni może przejść w zimny, ulewny deszcz. Silny wiatr w regionach górskich też nie powinien stanowić dla nas zaskoczenia, więc dodatkowe ubranie będzie dla nas wybawieniem. Przeczytaj więcej na ten temat w artykule "Wycieczka w góry - sprawdź co ze sobą zabrać".