prezydent Adam Neumann wręcza klucze do nowych mieszkań fot. UM Gliwice

Miasto od lat z powodzeniem realizuje własny, gliwicki program mieszkaniowy. Dzięki temu przybywa mieszkań zarówno dla rodzin o niższych dochodach, jak i dla osób średnio sytuowanych.

Komunalne kompleksy mieszkaniowe powstały m.in. przy ulicach Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, Kochanowskiego, Staromiejskiej. Klucze odebrali już także lokatorzy nowego, komfortowego budynku przy ul. A. Jagiellonki w Łabędach. W perspektywie nadchodzących lat nowe mieszkania gminne powstaną m.in. w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej w Ligocie Zabrskiej, przy ul. Opolskiej oraz przy ul. Dworskiej i Zbożowej.

Dla tych gliwiczan, którzy z powodu kryterium dochodowego nie mogą skorzystać z oferty mieszkań budowanych przez TBS-y, miasto przygotowuje bardzo korzystną ofertę wynajmu w sumie ok. 440 nowych mieszkań komunalnych. Warunek - spełnianie kryterium dochodowego (więcej informacji w ramce poniżej), brak własnego lokum oraz odprowadzanie podatku dochodowego w Gliwicach.

Dochód na osobę, uprawniający do ubiegania się o najem mieszkań komunalnych oddawanych do użytkowania po 30 czerwca br.

►dla gospodarstwa jednoosobowego – od 250% do 350% najniższej emerytury, czyli od 2 750,01 zł do 3 850 zł
►dla gospodarstwa dwuosobowego – od 175% do 300% najniższej emerytury, czyli od 1 925,01 zł do 3 300 zł
►dla gospodarstwa trzyosobowego – od 150% do 250% najniższej emerytury, czyli od 1 650,01 zł do 2 750 zł
►dla gospodarstwa czteroosobowego i większego – od 125% do 200% najniższej emerytury, czyli od 1 375,01 zł do 2 200 zł

Mieszkania tego typu budowane są w różnych częściach miasta, w standardzie „pod klucz”. Oznacza to lokale w pełni wykończone i pomalowane, do których najemca może wprowadzić się właściwie natychmiast. Stawka miesięcznego czynszu wynosi 12,10 zł za metr kwadratowy. Oprócz tego, na starcie pobierana jest od najemcy kaucja w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu.

Jagiellonki gotowa

Do pierwszych mieszkań wynajmowanych na nowych zasadach wprowadzają się już lokatorzy. 7 października Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialny m.in. za politykę mieszkaniową, wręczył klucze pierwszym mieszkańcom nowego komunalnego budynku w Łabędach.

- To pierwsze oddane do użytku mieszkania z zapowiadanej w programie wyborczym Zygmunta Frankiewicza puli ponad 400 nowych lokali komunalnych. Te zapowiedzi są konsekwentnie realizowane, kolejne budynki powstają już np. przy ul. Kujawskiej. Warto podkreślić, że oddajemy gliwiczanom do użytku mieszkania komfortowe, z nowoczesnymi i ekologicznymi systemami grzewczymi - mówił Adam Neumann.

Miasto wybudowało przy ul. Anny Jagiellonki 33 mieszkania w wysokim standardzie i gotowe do zamieszkania. Wyposażone są w instalacje i tzw. biały montaż, są wykończone i pomalowane. Każde posiada balkon lub - na parterze - ogródek. Do użytku mieszkańców przygotowano parking na 47 miejsc.

Koszt inwestycji to prawie 6,5 mln zł, została sfinansowana z miejskiego budżetu oraz dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości prawie 2 mln zł. Inwestorem zastępczym budowy przy ul. Anny Jagiellonki 3a jest Zarząd Budynków Miejskich II TBS sp. z o.o. W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego wykonawcą budowy zostało Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD S. A. z siedzibą przy ul. Drzymały 15 w Katowicach. Usługi projektowe świadczył dr inż. architekt Lech Wojtas.

Kujawska się buduje, w planach Dworska

Kolejne mieszkania komunalne budowane są przy ul. Kujawskiej. Widać już pierwsze dwa budynki z pięciu przewidzianych w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej. W każdym znajdą się 24 mieszkania o powierzchni od 37 do 48 m2. Każdy lokal, od pierwszej do czwartej kondygnacji, będzie miał balkon, a mieszkania na parterze – balkon/taras. Lokatorzy będą mieli dostęp do wielopoziomowego parkingu oraz parkingu podziemnego, komórek lokatorskich oraz wózkowni i rowerowi, a także zagospodarowanego terenu wokół, m.in. placu zabaw. Obiekty zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. 48 gliwickich rodzin powinno zamieszkać w nich w II kwartale 2020 roku. W planach jest także budowa mieszkań przy ul. Opolskiej oraz nowego, dużego osiedla w rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej.