Jeśli myślimy o pieniądzach to na myśl przychodzą nam waluty typu polski złoty, dolar czy też euro. Są to waluty kontrolowane przez bank centralny, a ich wartość zmienia się w czasie, w zależności od tego czy bank centralny wypuści do obiegu nowe banknoty. Co oczywiście wpływa na poziom inflacji. Jeśli pomyślimy o kryptowalutach, czyli jednej z najpopularniejszych kryptowalut – Bitcoinie – to należy zaznaczyć, że jest to waluta nie kontrolowana przez żadne państwo i nikt nie może zwiększyć sztucznie ilości bitcoinów w obiegu. Wiadomości kryptowaluty wskazują też na to, że z czasem wartość niektórych kryptowalut będzie się zwiększać.
Blockchain jako sieć zdecentralizowana
Bitcoin oparty jest na Blockchain, czyli sieci zdecentralizowanej do której podłączone są komputery z całego świata kontrolujące wszelkie transakcje związane z tą kryptowalutą. Decentralizacja jest tutaj niezwykle kluczowa. Można wyobrazić sobie sytuację w której istnieje jeden lub kilka centralnych komputerów, po których wyłączeniu cała sieć będzie bezużyteczna, bo to z takich centralnych komputerów pochodzą dane. Dlatego też Blockchain to rozproszona baza danych. Jeśli jeden lub wiele komputerów przestaje działać, to sieć wciąż działa, bez żadnych problemów. Ma to wiele pozytywnych aspektów, między innymi brak słabego punktu i to, że nikt tego nie jest w stanie kontrolować i zmieniać na swoją korzyść.
Ktoś mógłby sobie zadać pytanie – jakie korzyści mają osoby, których komputery są podłączone do tej globalnej bazy danych Blockchain? Komputery i stacje obliczeniowe działające w sieci związanej z Bitcoin przetwarzają olbrzymią liczbę informacji, a więc zużywają duże zasoby energii elektrycznej szukając bloków transakcji. Z uwagi na to, że bezpieczeństwo jest priorytetem w takiej sieci wszystkie dane są szyfrowane masowo za pomocą różnych algorytmów. Zadaniem tych komputerów jest tzw. „kopanie”, czyli wyszukiwanie konkretnych informacji, tzw. hashy związanych z blokami transakcji. Jeśli ktoś wydobędzie te informacje otrzymuje w nagrodę w postaci bitcoina. Jest to więc duża nagroda, ale trudność kopania bitcoinów zwiększa się z roku na rok. Trudność kopania nie ma jednak wpływu na kurs Bitcoin. Sama trudność kopania wynika z ograniczonej ilości bitcoinów, które mogą znaleźć się w takiej rozproszonej sieci. Obecnie w obiegu znajduje się blisko 17 milionów bitcoinów, a maksymalna ilość wynosi 21 milionów. Z czasem wydobycie kolejnych bitcoinów przestanie być ekonomicznie opłacalne, a ilość bitcoinów w obiegu będzie jeszcze bardziej ograniczona.