Birma - inaczej Mjanma - to magiczny kraj pełen buddyjskich pagód i klasztorów położony w południowo-wschodniej Azji. Pomimo sakralnej aury historia Birmy jest jednak burzliwa. To niegdyś wspaniałe imperium do niedawna targane było konfliktami wewnętrznymi. Obecnie Mjanma podnosi się z kolan, a jednym z kierunków rozwoju, w którym zmierza, jest turystyka. Nie jest to jeszcze jednak najpopularniejszy z kierunków wypraw w te rejony Azji, z czego z pewnością warto skorzystać i cieszyć się spokojnym zwiedzaniem "klejnotu Azji" bez towarzystwa tłumów turystów. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne - Birma zapewni ich nam całe mnóstwo.
Pagan - kraina tysiąca świątyń
Jednym z najpiękniejszych i zapierających dech w piersiach widoków, jakie przyjdzie nam oglądać w Birmie, jest rozległy teren Królestwa Pagan. Tysiącletnie zabytki wyrastają spomiędzy zielonych drzew na tle górskiego krajobrazu. Wschody i zachody słońca nad mglistym Paganem to wizytówka Birmy. Znajdziemy tu ponad 900 buddyjskich świątyń i przeszło 400 klasztorów. Do tego 900 innych budowli o różnym - nie tylko sakralnym - charakterze. Ta majestatyczna sceneria to dziedzictwo istniejącego w latach 1044-1287 Pierwszego Imperium Birmańskiego. Najwspanialszym zabytkiem Paganu jest świątynia Anandy, która została zniszczona w roku 1975 podczas trzęsienia ziemi, całe szczęście jednak ją odbudowano. Z powstaniem zabytku wiąże się legenda - podobno to wędrujący po Himalajach mnisi przekonali króla do jej wzniesienia.
Jezioro Inle - miasta na wodzie
Malowniczy region jeziora Inle zamieszkuje lud Intha. Ich wioski wznoszą się na palach na wodzie, a mężczyźni parający się rybołówstwem pływają po jeziorze płaskimi łodziami w bardzo charakterystyczny sposób - wiosłując nogami. Co ciekawe, w wodzie uprawia się tu nie ryż, ale warzywa takie jak np. pomidory czy kalafior, a także kwiaty - są to tak tzw. pływające ogrody, w których zbiory trwają cały rok. Wizyta nad jeziorem Inle jest niepowtarzalną okazją do "podglądnięcia" codziennego życia mieszkańców Birmy. Możemy odwiedzić popularne w tym regionie targi, a w lokalnych manufakturach obejrzeć tradycyjny proces powstawania np. jedwabiu czy cygar. Warto zwiedzić także klasztor Nga Phe Kyaung (klasztor skaczących kotów) oraz świątynię Phaung Daw Oo słynącą z posążków Buddy oklejonych złotymi płatkami. Niesamowite wrażenie robi sanktuarium Indein, gdzie zgromadzone na wzgórzu pagody przywodzą na myśli mistyczny kamienny las.
Rangun - dawna stolica Birmy
Obowiązkowym punktem zwiedzania Rangun jest opływająca złotem i kamieniami szlachetnymi pagoda Shwedagon. Świątynia liczy podobno 2500 lat i została wzniesiona przez króla Okkalapę. Jest jednym z najważniejszych ośrodków religijnych w Birmie. Legenda mówi, że przechowuje się w niej 8 włosów samego Buddy. W Rangun znajduje się także pagoda Sule Paya. Jak przystało na ważne miejsce kultu, jej powstanie także wiąże się z legendą, która mówi o tym, że świątynia powstała w miejscu zamieszkania strasznego ogra Sule nawróconego przez Buddę. Kiedy już nakarmimy ducha w buddyjskich świątyniach, warto odwiedzić targ Bogyoke, gdzie możemy zaopatrzyć w miejscowe wyroby - od jedzenia zaczynając, a na rękodziele kończąc. Birma to wiecznie zielona kraina, której ponad połowę powierzchni stanowią lasy tropikalne. Idealnym miejscem, by podziwiać piękno dzikiej przyrody jest Park Kandwagyi. Znajdziemy tu jezioro królewskie Kandawgyi i dryfującą na nim zjawiskową barkę Karaweik Hall zaprojektowaną w 1972r. na wzór królewskiej barki Pyigyimon. Budowla ma kształt złotego ptaka z birmańskich mitologii.
Mandalaj - dom najstarszego Buddy
Mandalaj to jedno z największych miast Birmy, dawna stolica królewska. Mieści się tutaj kolejny ważny punkt na sakralnej mapie Mjanmy - świątynia Mahamuni (Wielkiego Mędrca), w której wnętrzu podziwiać można najstarszy w kraju posąg Buddy. Według opowieści rzeźbiarzom pozował sam Budda. Rzeźba została wykonana z brązu, jednak buddyjskim zwyczajem wierni podczas wizyt w pagodzie oklejają ją złotymi płatkami; warstwa złota na Wielkim Mędrcu waży już 12 ton i ma aż 16cm grubości! To w Mandalaj znajduje się największa na świecie księga. A dokładnie znaleźć ją można w pagodzie Kuthodaw - są to nauki Buddy wyryte w marmurowych płytach. Każda z płyt znajduje się wewnątrz stupy, a jest ich aż 2500. Niedaleko Mandalaj znajduje się miejscowość Amarapura, a w niej potężny buddyjski klasztor, dom dla 2000 młodych pobierających nauki mnichów. Główną atrakcją jest możliwość uczestniczenia w spożywanym przez nich jedynym posiłku w ciągu dnia - śniadaniu o godzinie 10. Te oraz więcej atrakcji czeka na turystów w Birmie. Wybierając wyprawę z biurem podróży, mamy pewność, że specjaliści zadbają o zobaczenie najważniejszych miejsc. Listę wycieczek oraz ich programy można zobaczyć na stronie https://logostour.pl/kraje/birma.
Birma to czarujący kraj pełen sprzeczności. Podróżując przez Mjanma podziwiać możemy mistyczne, pełne przepychu buddyjskie (i nie tylko) świątynie pełne uduchowionych i serdecznych tubylców. Z drugiej strony trudno lekceważyć skomplikowaną historię tego państwa. Ale może właśnie dzięki niej cały czas mamy okazję napawać się jego wciąż dziewiczym, nieskażonym masową turystyką pięknem.