Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie 17-latek, zatrzymany przez gliwickich policjantów. Został wytropiony i ujęty w Zabrzu po tym, jak uczestnicząc w oszustwie metodą „na policjanta”, zabrał 60-letniej mieszkance powiatu gliwickiego kilkadziesiąt tysięcy. Oszukał też 81-latkę z Katowic. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 8 lat więzienia.

Śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP Gliwice, prowadząc czynności śledcze, wytypowali i namierzyli 17-letniego zabrzanina. Jest on podejrzany o działalność przestępczą wraz z innymi osobami, przy wykorzystaniu metody „na policjanta”. Kryminalni zebrali dowody, że młody człowiek dopuścił się przestępstw nie tylko w Gliwicach, ale i Katowicach, gdzie 81-latka straciła 20 tys. zł. Sprawa należy do rozwojowych. Nad tą konkretną śledczy pracowali od 5 grudnia.

O sprawie z rejonu Gliwic pisaliśmy TU. Mieszkanka powiatu gliwickiego uwierzyła dzwoniącemu oszustowi podającemu się za oficera policji i dała się wciągnąć w grę, w wyniku której podejmowała szereg nieracjonalnych decyzji. W konsekwencji, na ulicy, zostawiła foliową torbę z oszczędnościami życia w wysokości 70 tys. zł.
Zebrane przez śledczych dowody pozwoliły sądowi na podjęcie decyzji o najsurowszym środku zapobiegawczym wobec podejrzanego – tymczasowym aresztowaniu. Grozi mu 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.


Bądźmy ostrożni i pamiętajmy:
- policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, więc nie działajmy pochopnie, pod wpływem emocji i pod presją czasu;
- policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych przez siebie akcjach;
- rozmówca podający się za policjanta proponuje potwierdzenie swojej autentyczności poprzez wykonanie telefonu pod numer 112: zanim zadzwonisz, sprawdź dokładnie, czy na pewno rozłączona została poprzednia rozmowa;
- po rozmowie trzeba koniecznie zadzwonić do kogoś bliskiego, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;
- jeśli nie ma możliwości kontaktu z najbliższymi, niezwłocznie należy powiadomić policję, dzwoniąc pod bezpłatny numer 112 lub 997.

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, by odebrali nam lub naszym bliskim oszczędności całego życia!
Na Państwa sygnały czekamy całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że dzwoniąca osoba nie jest członkiem rodziny, bliskim lub prawdziwym funkcjonariuszem, PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI!

  • Dwóch policjantów prowadzi skutego kajdankami młodego mężczyznę.
  • Podejrzany przy biurku przesłuchiwany przez policjanta.
  • Podejrzany siedzi na ławce w korytarzu sądowym. Obok stoi policjant po cywilnemu.