Obchody Zmartwychwstania Pańskiego w kościołach będą w tym roku przebiegać inaczej niż zazwyczaj. Z powodu epidemii koronawirusa wierni obejrzą transmisje mszy świętych w telewizji oraz Internecie.
Zgodnie z zaleceniami Episkopatu uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w całej Polsce będą organizowane z bardzo ograniczonym udziałem wiernych. Celebracje Wielkiego Tygodnia w kościołach diecezji gliwickiej odbędą się bez udziału wiernych, przy zamkniętych drzwiach (do 11 kwietnia włącznie, z możliwością przedłużenia). Katolicy skorzystają w tym czasie z dyspensy i będą śledzić transmisje liturgii w telewizji albo Internecie.
W tym roku w gliwickich kościołach nie odbędzie się także spowiedź przedświąteczna ani tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Zgodnie z zaleceniami biskupów pokarmy można pobłogosławić w domu, przed wielkanocnym śniadaniem. Odpowiedni obrzęd można znaleźć, wpisując w ogólną wyszukiwarkę internetową hasło „błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego”.
Rządowe ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia, jednak prawdopodobnie zostaną przedłużone w kościołach na Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Biskupi już teraz informują o planowanych transmisjach w obrębie diecezji i zachęcają, by w tej szczególnej sytuacji w ten sposób uczestniczyć w Świętach Wielkanocnych. W różnych mediach transmitowane będę także celebracje papieża Franciszka (bez udziału wiernych), z którym można łączyć się duchowo.
Transmisje w Wielkim Tygodniu z katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Wielki Czwartek
- godz. 10.00: msza św. Krzyżma
- godz. 18.00: msza św. Wieczerzy Pańskiej
Wielki Piątek
- godz. 18.00: liturgia Wielkiego Piątku
Wielka Sobota
- godz. 20.00: Wigilia Paschalna
Niedziela Wielkanocna
- godz. 9.45: życzenia biskupa Jana Kopca
- godz. 10.00: msza św.
Poniedziałek Wielkanocny
- godz. 10.00: msza św.
na żywo: www.eimperium.pl/live