młodzież GTK fot. GTK Gliwice

Drużyna U-18 GTK Gliwice, która do momentu zawieszenia rozgrywek strefy śląsko-opolskiej z powodu pandemii koronawirusa nie przegrała żadnego ligowego meczu, wznawia rywalizację. Aby awansować do finałów mistrzostw Polski, nie może ulec MKS-owi Dąbrowa Górnicza więcej niż trzema punktami. Musi też pokonać zwycięzcę z rywalizacji MMKS Rybnik – UKS MOSM Bytom.

Gliwiczanom do zakończenia fazy zasadniczej sezonu zabrakło jednego spotkania. Miało to być spotkanie rundy rewanżowej z MKS-em Dąbrowa Górnicza i jego stawką był tytuł mistrza strefy śląsko-opolskiej. Według wówczas obowiązującego regulaminu mistrz naszego regionu automatycznie kwalifikował się do walki o tytuł mistrza Polski. Drużyny z miejsc 2-5 miały toczyć dodatkową bezpośrednią rywalizację o drugie miejsce premiowane udziałem w dalszej fazie mistrzostw naszego kraju. Sezonu nie udało się jednak dokończyć z powodu wybuchu pandemii koronawirusa.

Kiedy sytuacja zaczęła ulegać poprawie, Wydział Rozgrywek Polskiego Związku Koszykówki podjął decyzję, że w ramach dokończenia rundy zasadniczej oraz jednocześnie półfinału turnieju barażowego zostanie rozegrany jeden mecz pomiędzy MKS-em Dąbrowa Górnicza a GTK Gliwice. Podopieczni Andrzeja Bartosza, jeśli nie przegrają różnicą więcej niż trzech punktów, awansują do finału barażów. Drugiego finalistę wyłoni pojedynek pomiędzy zespołami posiadającymi zawodników w Szkole Mistrzostwa Sportowego PZKosz, czyli MMKS-em Rybni i UKS-em MOSM Bytom. Zwycięzca turnieju barażowego, który w całości zostanie rozegrany w Dąbrowie Górniczej w dniach 29–30 czerwca uzyska prawo gry w finałach mistrzostw Polski. Te zostaną rozegrane we wrześniu.