Wirtualne biuro, kaprys czy znak czasów?

Pandemia nie tylko wymusiła potrzebę poszukiwania nowych form działalności gospodarczej, lecz także ukazała marnotrawstwo środków finansowych wydawanych na rzeczy, jak się okazało, praktycznie niepotrzebne. Praca zdalna zyskuje coraz większą popularność i w przeważającej większości okazuje się znacznie wydajniejsza. Eliminuje to w sposób znaczący potrzebę ponoszenia znacznych kosztów związanych z utrzymywaniem miejsc pracy.

Czy to zmierzch ery biurowców?

Super kosztowne biura, często w centrach dużych miast powoli stają się anachronizmem. W najczarniejszych snach developerzy nie przewidywali takiego obrotu sprawy. W czasach, kiedy większość spraw można załatwić online bez wychodzenia z domu, kontrakty w sposób bezpieczny przesyła się drogą elektroniczną, nie ma absolutnie powodu, by utrzymywać pochłaniające ogromną część przychodów powierzchnie biurowe. Może oczywiście zaistnieć potrzeba spotkania businessowego, jednak nie są to szczególnie częste przypadki, tym bardziej że coraz modniejsze są rozmowy w trakcie tzw. lunchu.

Po co biuro?

W świetle obowiązujących przepisów, które wyraźnie nie nadążają za rzeczywistością sprawą niezwykłej wagi, jest konkretny adres prowadzenia działalności gospodarczej. Nie każda osoba chce lub może udostępnić do tego celu adres miejsca zamieszkania, tym bardziej że coraz częściej odchodzi się od formy tzw. meldunku. Jest to kolejny relikt przeszłości niemający najczęściej nic wspólnego ze stanem faktycznym. Jednym słowem biuro, a właściwie adres jest konieczny do załatwienia wszelkich formalności, począwszy od założenia firmy, poprzez księgowość, podpisywanie umów na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych skończywszy.

Informacje dodatkowe: Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest pod adresem https://wirtualne-biura.com/poznan/ - prezentowane są tam oferty wirtualnego biura w Poznaniu.

 Jak działa wirtualne biuro?

Przede wszystkim przedsiębiorstwo zdobywa adres. Za kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a nie jak dotychczas za kilka tysięcy firma ma do dyspozycji:

  • numery telefoniczne;
  • adres korespondencyjny, oczywiście z możliwością odbioru przesyłek;
  • pomieszczenie na niezbędne dokumenty np. księgowe, umowy itd.
  • udostępnienie dokumentów i pomieszczeń w przypadku ewentualnej kontroli związanej z prowadzoną działalnością.

W miarę aktualnych potrzeb można tę ofertę wirtualnego biura poszerzyć o obsługę prawną, załatwienie formalności urzędowych na podstawie upoważnienia, wynajem sali na wspomniane spotkania z innymi przedsiębiorcami lub klientami, a nawet o udostępnienie powierzchni na tymczasowe stanowiska biurowe. Jednym słowem jest to normalne biuro na nienormalne czasy. Zaletą tego rozwiązania jest wspomniana wcześniej oszczędność środków finansowych oraz pełna swoboda wyboru faktycznego miejsca i czasu świadczenia usług.

Mimo że wirtualne biura postrzegane są dzisiaj jako pewien rodzaj nowości, czy też nawet ciekawostki, postępująca cyfryzacja życia gospodarczego sprawi, iż staną się one niebawem powszechnie obowiązującą normą. Już teraz przedsiębiorcy młodszego pokolenia zauważają szereg zalet takiego rozwiązania przy jednoczesnym braku przeciwwskazań. Pozostaje jeszcze kwestia uregulowań prawnych, lecz w tym wypadku zalecana jest cierpliwość.