giełda samochodowa z lotu ptaka Fot. materiały MZUK

Giełda przy ul. Błonie 12 tętni życiem i nic w tym dziwnego, bo można kupić tutaj niemal wszystko, a dodatkowo naprawić samochód, poćwiczyć jazdę na placu manewrowym, a nawet pokibicować lub wystartować w licznych imprezach motoryzacyjnych i trialowych. W październiku ta bogata paleta usług jeszcze się poszerzy – na giełdzie zostanie otwarta nowa hala targowa.

Rocznie gliwicką giełdę, która zajmuje 305 486 m2, odwiedza 550 tys. osób, zawieranych jest kilkaset tysięcy transakcji handlowych, a na miejscach postojowych parkuje około 140 tys. pojazdów. Najwięcej klientów jest w niedzielę – od 7 tys. do 15 tys. – Nasza giełda nie jest wyłącznie miejscem sprzedaży pojazdów. Oczywiście typowa giełda samochodowa nadal funkcjonuje w każdą niedzielę, w tym samym miejscu, i każdy chętny może wystawić swój samochód do sprzedaży. Również w niedzielę działa szeroki sektor handlowy – można kupić odzież, artykuły dla domu, ogrodu i domowych zwierząt, chemię gospodarczą i wiele innych. Dodatkowo, przez siedem dni w tygodniu funkcjonują tutaj komisy samochodowe i warsztat – mówi Paweł Tyrakowski, kierownik Giełdy Samochodowej w Gliwicach. Zlokalizowane są tam również m.in. hale magazynowe Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, biura do wynajęcia, sklepy motoryzacyjne i place manewrowe siedmiu szkół nauki jazdy oraz Giełda Części Samochodowych, na której można nabyć części do niemal każdego samochodu. Jak twierdzą handlowcy z tego sektora, 30-40% ich klientów to klienci z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Austrii i Niemiec.

Moc atrakcji i ryk silników

Warto wiedzieć, że na terenie gliwickiej giełdy znajduje się profesjonalny tor trialowy, na którym odbywały się zawody Mistrzostw Strefy Południowo-Zachodniej Polski Trial oraz Mistrzostwa Polski wraz z Pucharem Polski w trialu motocyklowym. Organizatorem wydarzeń był Auto Moto Klub Gliwice. Cykliczną i bardzo popularną imprezą na giełdzie jest Wrak Race Silesia, czyli wyścigi pojazdów, których wartość nie przekracza tysiąca złotych (najbliższy już w niedzielę 13 września). Zawody mają charakter międzynarodowy.

Przy ul. Błonie 12 swoją siedzibę ma również Klub Motocyklowy WRM MC Poland Gliwice, który organizuje akcję  krwiodawstwa „Motoserce”, a we współpracy z fundacją „Pro Fortalicium” i MZUK-iem - coroczny „WRM Poker Run Rajd Motocyklowy im. Księdza Huberta Misiury” po zabytkach militarnych znajdujących się na terenie Śląska i okolic.

Wkrótce na giełdzie będzie można nie tylko pojeździć, ale i postrzelać. W przygotowaniu jest plac z infrastrukturą do uprawiania sportów typu strzelectwo, w tym Airsoft (gra zespołowa wykorzystująca repliki broni palnej strzelające plastikowymi kulkami) i Laser Tag (laserowy paintball).

Zakupy pod dachem

Popularność giełdzie zapewnia nie tylko szeroki asortyment oferowanych towarów, ale również dobra lokalizacja – teren jest doskonale skomunikowany, dostępna jest komunikacja miejska (linie 32, 702 oraz 932), bus i taksówki. Tuż obok znajdują się bezpośrednie zjazdy ze skrzyżowań DTŚ, A1 i A4. Dlatego giełda sukcesywnie poszerza działalność, idzie z duchem czasu i staje się coraz nowocześniejsza, by zaspokoić rosnące potrzeby konsumentów. W październiku zostanie otwarta zadaszona hala targowa.

W zadaszonym targowisku klienci będą mogli nabyć świeże produkty w atrakcyjnych cenach, m.in. wyroby cukiernicze i piekarnicze, nabiał, mięso i jego przetwory, ryby i owoce morza, napoje, suplementy diety, farmaceutyki, produkty stosowane w medycynie naturalnej, zioła i preparaty ziołowe oraz dodatki spożywcze oferowane przede wszystkim przez przedstawicieli polskiego sektora rolno-spożywczego. Będzie można też kupić naturalne kosmetyki, oryginalne rękodzieło i wyroby rzemieślnicze, ozdoby i biżuterię, wyroby z drewna i wikliny, ceramikę oraz inne wyroby artystyczne i użytkowe, w tym regionalne. Targowisko będzie czynne od wtorku do niedzieli w godz. od 7.00 do 17.00.

Aktualnie na terenie nowej hali targowej trwają prace związane z wykonaniem nowej posadzki oraz montażem lad handlowych. Więcej informacji na temat giełdy można znaleźć na stronie internetowej MZUK (www.mzuk.gliwice.pl) oraz pod nr tel.: 32/331-21-24 i 32/335-61-58. (mf)